Місячну місію компанії Intuitive Machine перенесли через нестандартні температурні показники

Запланований запуск ракети-носія Falcon 9 компанії SpaceX з комерційним місячним посадковим апаратом довелося перенести через нестандартні температурні показники, виявлені до заправлення апарата рідким метаном.

Компанія повідомила, що команда запуску планує здійснити ще одну спробу у четвер о 1:05 за східним часом, щоб відправити посадковий апарат Odysseus компанії Intuitive Machines до місця посадки поблизу південного полюса Місяця. Якщо запуск не відбудеться до п’ятниці, то його перенесуть на березень.

Проте, якщо запуск відбудеться цього тижня, посадковий апарат Odysseus, який отримав прізвисько «Оді», все одно здійснить посадку 22 лютого приблизно за 186 миль від південного полюса Місяця, використовуючи високопотужний 3D-друкований маршовий двигун, що працює на рідкому кисні та метані. Це буде перший глибокий космічний політ з використанням такого палива.

Підготовка до запуску

Компанія SpaceX провела масштабну модернізацію систем охолодження та подачі кріогенного палива в носовий обтічник ракети Falcon 9 та далі в баки посадкового апарата під час зворотного відліку перед запуском. Наприкінці минулого тижня були проведені репетиції, щоб перевірити, чи працюватиме система належним чином. Хоча й були виявлені незначні недоліки, представники компанії заявили, що критичних перешкод не існує.

Проте у вівторок ввечері зворотний відлік було зупинено під час процесу заправлення посадкового апарата.

«Скасування сьогоднішньої спроби через нестандартні температури метану до початку закачування метану», — написала SpaceX у своєму повідомленні.

Запуск відбудеться після невдалої спроби 8 січня відправити в космос інший комерційний місячний посадковий апарат Peregrine, побудований компанією Astrobotic з Піттсбурга. Несправність системи двигуна зірвала те, що могло б стати першою посадкою на Місяці з часів останнього польоту програми Аполлон понад 50 років тому.

Тепер компанія Intuitive Machines з Х’юстона сподівається першою здійснити посадку на Місяці у рамках приватної ініціативи.

Мета місії

«Це глибоко смиренний момент для всіх нас в Intuitive Machines», — сказав Трент Мартін, віцепрезидент з космічних систем компанії, на пресконференції напередодні. «Можливість повернути США на поверхню Місяця вперше з 1972 року — це інженерне досягнення, яке вимагає жаги до досліджень».

«Ми не ігноруємо виклики, які стоять попереду, — додав Мартін. — Будь-які спроби дістатися невідомих територій несуть ризик, проте саме ця готовність прийняти ризик і вийти за межі зони комфорту штовхає нас вперед і стимулює інновації… Тож ходімо, зробимо історію».

На борту посадкового апарату Odysseus знаходяться шість приладів НАСА та ще шість комерційних вантажів, включаючи скульптури, прототипи технології хмарного зберігання, астрономічний телескоп та камера, збудована студентами, яка відокремиться від апарата перед посадкою, щоб сфотографувати останній етап збоку.

Серед експериментів НАСА є прилад для вивчення заряджених частинок на поверхні Місяця, інший — для випробування навігаційних технологій, а також стереокамери, спрямовані донизу, призначені для фотографування того, як вихлоп двигуна посадкового апарата порушує ґрунт у місці посадки.

На борту також є інноваційний датчик, який використовуватиме радіохвилі, щоб точно визначати кількість кріогенного палива, що залишилося в баку в невагомості космосу. Очікується, що ця технологія стане у пригоді для майбутніх місячних місій та інших глибоких космічних подорожей.

Переліт та посадка

Очікується, що ракета Falcon 9 відокремить посадковий апарат на траєкторії польоту до Місяця через 48 хвилин після запуску. Але вихід на навколомісячну орбіту та посадка залежатимуть від самого апарату Odysseus та команди управління польотом Intuitive Machines у Х’юстоні.

Важливою віхою стане запуск маршового двигуна через 18 годин після старту, щоб допомогти контролерам відкалібрувати його роботу у космосі. Після цього заплановано до трьох коригувань траєкторії, щоб максимально точно націлити апарат на Місяць.

Посадковому апарату знадобиться 7-8 днів, щоб досягти цілі. Пролітаючи за Місяцем поза зоною видимості для контролерів, маршовий двигун має пропрацювати 7 хвилин «наосліп», щоб вивести апарат на кругову орбіту заввишки 62 милі над місцем посадки на 80 градусів південної широти.

Під час 12 обертів навколо Місяця контролери перевірять системи посадкового апарата, перш ніж розпочати завершальний спуск на відносно рівну місцевість біля кратера Малаперт А. Щоб забезпечити безпечну посадку, маршовий двигун має зменшити швидкість апарата приблизно на 4000 миль/год.

Спуск розпочнеться з невеликого запуску двигуна за 75 хвилин до посадки, щоб опустити нижню точку орбіти до висоти близько 6 миль. Після цього апарат пролетить приблизно годину перед повторним запалюванням двигуна, щоб розпочати керований спуск на поверхню.

Опускаючись до висоти близько 18 миль, Одіссей перейде з горизонтального положення у вертикальне, спускаючись зі швидкістю трохи менше ніж 4 миль/год. Коли апарат опуститься нижче 100 футів, система EagleCam, побудована студентами університету Ембрі-Ріддл, відокремиться і спробує сфотографувати останній етап спуску збоку.

До того часу, як Одіссей досягне висоти 33 фути над поверхнею, маршовий двигун зменшить швидкість до запланованої — 2,2 милі/год, що дорівнює швидкості ходьби літніх людей.

У компанії Intuitive Machines кажуть, контролерам знадобиться близько 15 секунд, щоб підтвердити посадку. Дані, записані під час спуску, включаючи фото з камер спостереження за вихлопом та від’єднаної EagleCam, будуть передані на Землю пізніше.

Очікується, що Одіссей та його обладнання пропрацюють близько тижня, перш ніж на місці посадки настане ніч і сонячне живлення припиниться. Посадковий апарат не розрахований на виживання в умовах надзвичайно низьких температур двотижневої місячної ночі.

Підсумок

«Посадка на Місяць — справді складне завдання», — сказав Джоел Кірнс, заступник керівника управління НАСА з дослідження космосу. «Я думаю, люди бачили різні спроби цього протягом минулого року, і це дійсно важко. На Місяці немає повітря, неможливо використовувати парашути, треба гальмувати двигунами весь час».

«Компанія Intuitive Machines обрала деякі дуже інноваційні методи, які вони застосовують у своїй системі двигунів», — додав Кірнс. «У них є деякі дуже цікаві речі, які вони продемонструють. Це означає, що вони роблять багато нового».

Лише США, Росія, Китай, Індія та Японія успішно доставляли посадкові апарати на поверхню Місяця, і успіх Японії супроводжувався застереженням: її посадковий апарат SLIM перекинувся під час посадки 19 січня і не зміг виконати всі завдання місії.

Між 2019 та січнем цього року було запущено три приватно фінансовані місячні посадкові апарати — від ізраїльської некомерційної організації, японської компанії та Astrobotic’s Peregrine. Всі три зазнали невдачі.

Peregrine та Odysseus частково фінансувалися програмою НАСА Commercial Lunar Payload Services (CLPS), створеною для сприяння приватним компаніям у розробці транспортних можливостей, які НАСА згодом зможе використовувати для доставки корисних навантажень на Місяць.

Мета агентства — допомогти запустити розвиток нових технологій та зібрати дані, необхідні астронавтам програми Артеміда, які планують приземлитися поблизу південного полюса Місяця до кінця цього десятиліття.

НАСА витратило близько 108 мільйонів доларів на свою частку в місії Peregrine та ще 129 мільйонів на прилади та транспортування Odysseus до Місяця.

«Це не місії НАСА, це комерційні місії», — сказала Сюзан Ледерер, науковий керівник проєкту CLPS у Космічному центрі Джонсона. «Ці комерційні компанії возитимуть наше обладнання, надаючи нам живлення, дані та зв’язок.

Конкурентне середовище комерційної галузі означає, що наші інвестиції на початку в результаті дадуть набагато більше ефекту за значно менші гроші. Тож замість однієї місії за десятиліття ми отримаємо приблизно 10 комерційних місій на Місяць за цей же період».

Однак нижча вартість місій CLPS несе із собою вищі ризики. Уроки, засвоєні з невдачі Peregrine, будуть втілені у розробку наступного посадкового апарата цієї компанії, запланованого на кінець цього року, та інших місій CLPS.

«Ми вчимося на тому, що не спрацьовує, тестуючи багато технологій, проводячи експерименти за нижчою вартістю та значно швидше, ніж традиційні місії НАСА», — сказала Ледерер. «Це дозволить нам готуватися до Артеміди більш ефективно».

Отже, попри затримку через технічні проблеми, запуск місячного посадкового апарата Odysseus компанії Intuitive Machines за підтримки SpaceX — це важливий крок на шляху повернення США та приватних компаній на поверхню Місяця, а також для подальшого освоєння космосу.

За інформацією CBS News

Читати також:

Американські компанії змагаються у битві за Місяць

Втрати палива зірвуть місячну місію приватного корабля Peregrine

Світлина згенерована за допомогою штучного інтелекту

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *