США та Україна: кінець ленд-лізу, 100 млрд доларів допомоги вже надано

Сполучені Штати на підтримку ЗСУ та український бюджет, в загальному, виділили понад 100 млрд доларів. Чи це вже кінець допомоги? Останні новини з офіційних джерел Білого дому та Пентагону.

США підтримали Україну у боротьбі проти агресії РФ на 100 млрд доларів

Цифри озвучив Fox News.

Ще у січні група сенаторів-республіканців зажадала звіту про наданий розмір допомоги Україні з боку США. Телеканал опублікував відповідь на запит голови адміністративно-бюджетного управління Білого дому. З таблиці випливає, що на військову, економічну та гуманітарну допомогу Києву Вашингтон виділив майже 111 млрд доларів, з яких 101 млрд вже витрачено. І це без урахування ще 24 млрд, які Джо Байден запросив для України у серпні.

У США закінчився термін дії «закону про ленд-ліз» для України

Закон про ленд-ліз для України припинив свою дію у зв’язку із закінченням його терміну. Про це повідомляє американська преса, зазначаючи, що закон жодного разу не застосовувався.

Нагадаємо, що раніше влада США прийняла спеціальну програму, яка була розрахована до кінця 2023 фінансового року. Згідно із законом, президент США Джо Байден мав право передачі Україні та іншим країнам озброєнь та військової техніки без необхідних для цього правових процедур. Але закон фактично так і не був задяний. Річ у тому, що американська адміністрація надавала та надає Україні озброєння та військову техніку без умов та оплати, безпосередньо зі складів американської армії. Україні постачали озброєння та фінансові кошти за спеціальною програмою президента США. У зв’язку із цим продовжувати закон американський Конгрес не став.

У США затвердили тимчасовий бюджет, який не включає допомоги Україні. Як так сталося?

Невдоволення Республіканської партії політикою демократів, яка становить більшість у Палаті представників Конгресу США, зростає. У результаті Байден був змушений погодитися з тимчасовим варіантом бюджету, який не передбачає включення до нього військової допомоги Україні. (30 жовтня влада США прийняла короткостроковий бюджет терміном на 45 днів, що не включає витрати на надання нової допомоги Україні, — авт).

При цьому Байден пообіцяв, що підтримка України не припиниться. «Я хочу запевнити американських союзників, американський народ і народ України, що вони можуть покластися на нашу підтримку, ми не залишимо їх», – сказав Байден під час свого виступу у Білому домі 1 жовтня. За словами американського президента, більшість конгресменів США продовжують підтримувати надання допомоги Україні.

Адміністрація президента США після затвердження плану тимчасового фінансування уряду закликала спікера палати представників Кевіна Маккарті (республіканець від штату Каліфорнія) розглянути окремий законопроєкт щодо надання фінансової допомоги Україні. Президент Байден хоче, щоб Конгрес забезпечив безперервну підтримку Україні.

Пентагон заявив, що вони сподіваються, що речник Палати представників Кевін Маккарті погодиться ухвалити окремий законопроект про Україну.

«Ми цілком очікуємо, що спікер Маккарті, який заявив про свою підтримку фінансування на потреби України в її боротьбі проти незаконної та невиправданої агресії з боку Росії, незабаром винесе на розгляд окремий законопроект», — повідомив представник Пентагону.

Маккарті відмовився давати Україні гроші, поки не буде розв’язано проблеми всередині США

Україна не отримає великої фінансової підтримки доти, доки США не почне розв’язувати власні проблеми. Про це в інтерв’ю телеканалу CBS заявив речник Палати представників Кевін Маккарті. Він підкреслив, що Джо Байден зобов’язаний прозвітувати перед конгресменами про вже витрачені на підтримку ЗСУ кошти. А поки що, на думку Маккарті, Вашингтон має зосередитися на захисті самих американців.

Завдяки прийняттю короткострокового бюджету уряд США зможе працювати ще 45 днів, тобто до 17 листопада. До узгодженого проєкту так і не увійшла допомога Україні. США вдалося уникнути призупинення роботи уряду, яка загрожувала невиплатами зарплат, масовими звільненнями держслужбовців та призупиненням багатьох державних програм.

«Наслідки припинення допомоги Україні величезні, — заявив сенатор-республіканець Ліндсі Грем із Південної Кароліни. — Це призведе не до зменшення, а до збільшення кількості воєн, зруйнує світовий порядок. Я не можу погодитись зі своїми колегами, які кажуть, що Україна не має для нас жодного значення. Вона має велике значення».

Законодавці-республіканці сповнені рішучості усунути спікера Палати представників США вже наступного тижня.

1 жовтня у програмі CNN «Стан країни» конгресмен від американського штату Флорида Метт Гетц заявив, що наступного тижня він усуне Маккарті

«Я маю намір подати клопотання про усунення Маккарті наступного тижня. Нам потрібно продовжувати рухатися вперед з новим керівництвом, яке заслуговує на довіру», — сказав Гетц.

Гетц є провідною фігурою у «Фракції свободи Палати представників», невеликої групи, що складається з більш ніж 20 консервативних законодавців-республіканців у Палаті представників США. Це ті самі люди, які поставили уряд США на межу закриття, коли вони не погодилися прийняти новий законопроєкт про федеральний бюджет без глибокого скорочення витрат. Ця група була дуже розгнівана, коли пізно ввечері 30 вересня Маккарті досяг угоди про тимчасовий бюджет з демократами, щоб допомогти федеральному уряду США продовжувати роботу ще протягом 45 днів за нинішнього рівня видатків.

Кевін Маккарті зазначив у відповідь, що «Мет Гетц, який має намір подати клопотання про його усунення з займаної посади, керується особистими причинами». Спікер Палати представників Конгресу США Кевін Маккарті висловив упевненість у тому, що збереже свою посаду, попри можливе клопотання окремих законодавців про його усунення.

«Я виживу», — заявив Маккарті в ефірі телеканалу CBS. Якщо він засмучений тим, що я намагався не допустити припинення роботи уряду, подбав про те, щоб цього не сталося, то поговоримо про це в Конгресі», — сказав Маккарті.

У США призначили інспектора за використанням військової допомоги Україні

У США створено групу, яка перевірятиме використання Україною наданої військової допомоги. Її очолив генеральний інспектор Міноборони США Роберт Сторч, — повідомляє CNN.

Раніше Управління генерального інспектора Пентагону оголосило, що спільно з Держдепартаментом та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) Сторч контролюватиме, на що витрачено 113 мільярдів доларів військової, економічної та гуманітарної допомоги, які Київ отримав з початку війни.

Група розпочне роботу 18 жовтня. Базуватиметься Сторч в Україні. Він уже відвідував Київ на початку року для перевірки використання Україною допомоги США. Тоді американські ревізори серйозних порушень не виявили.




Читати також:

До Києва прибула глава USAID — Агентства США з міжнародного розвитку

Підприємці в Україні можуть знову отримати американські кошти

США направили Україні $400 млн на відновлення енергосистеми

Слідчі та аудитори зі США вже в Києві з перевіркою $113 млрд наданої допомоги

Світлини з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “США та Україна: кінець ленд-лізу, 100 млрд доларів допомоги вже надано

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *