Прихильника Трампа, 51-річного юриста Майка Джонсона обрано спікером Палати представників США. Що це означає для України?
Новим спікером палати представників США напередодні затверджено конгресмена-республіканця від штату Луїзіана Майка Джонсона. На голосуванні повного складу палати він отримав підтримку 220 однопартійців (загалом у палаті 435 місць). Про це повідомляє газета Financial Times.
На користь кандидата також висловився колишній президент США Дональд Трамп. У середу він закликав республіканців якнайшвидше стати на бік Джонсона. Всім зрозуміло, що Джонсон – «вірний союзник» Трампа.
Попереднього спікера Кевіна Маккарті було відсторонено 3 жовтня. За це рішення проголосували 216 конгресменів, 210 були проти. Це перший історії Америки випадок усунення спікера нижньої палати. Маккарті обіймав цю посаду з 7 січня 2023 року і з того часу республіканці через внутрішній розкол у партії вже тричі не могли затвердити висунутих ними ж кандидатів. Четверта спроба виявилася вдалою. Стів Скаліз зняв свою кандидатуру напередодні виборів, Джим Джордон програв під час голосування, а Том Еммер відмовився від боротьби.
Чому спікера обирали так довго?
Відставка спікера Палати представників – небувала для США подія. Нижня палата Конгресу три тижні не могла відновити роботу над новим американським бюджетом на наступний рік, бо для цього їй потрібно було обрати свого керівника. Вибрати його вона не могла. У демократів для цього просто не вистачало голосів, а Республіканська партія, що домінує в нижній палаті, посварилася через кандидатуру спікера.
Одним із головних питань, щодо якого республіканці ніяк не могли домовитися, стало відношення до фінансування України. Вкрай праве крило партії визнало, що мільярди, виділені на підтримку України, витрачаються вкрай неефективно і непрозоро, а передана зброя «випливає» на чорних ринках у світі. Вони вимагали скоротити фінансову підтримку України, а кошти натомість «пустити» на нагальні для американців питання: зміцнення кордону, питання внутрішньої безпеки, зміцнення економіки та багато іншого. З цим були не згодні «помірковані республіканці», а також стара гвардія партії — «неоконсерватори».
У результаті за три тижні партія відхилила аж трьох кандидатів у спікери, а всього на пост претендувало понад десяток людей. На місце спікера пропонували навіть експрезидента Дональда Трампа. У результаті украй правим республіканцям вдалося проштовхнути свою кандидатуру. Інші партійці були змушені змиритися, тому що тільки працюючий Конгрес може швидко затвердити фінансування на інші важливі питання — такі як допомога Ізраїлю.
51-річного Майка Джонсона було обрано спікером Палати представників США
Джонсон народився 30 січня 1972 року в Шривпорт, Луїзіана. З 2017 року представляє у Палаті представників США свій рідний штат, до цього часу займався конституційним правом. Вважається прихильником експрезидента Дональда Трампа. Майк є прихильником консервативних та сімейних цінностей, зокрема виступає за заборону абортів.
Його біографія говорить про те, що якщо це не найрадикальніший з усіх можливих кандидатів, то щось дуже близьке до цього варіанту. Джонсон боровся за посилення шлюборозлучного законодавства, що ускладнює процедуру розлучення. Він затятий противник абортів, підтримав нещодавнє рішення Верховного суду, яке скасовує конституційний захист абортів по всій країні.
Джонсон ініціював обговорення закону, який отримав назву «Не кажи, що ти гей» -, тому що він забороняв би обговорення сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, а також пов’язаних із ними тем у будь-якій установі, яка отримує федеральні кошти. Він також виступає за заборону зміни статі для дітей та проти будь-якого обговорення цих тем у будь-яких установах, пов’язаних з дітьми, — позиція, яку тепер у США вважають чи не радикальною.
Спікер Джонсон назвав держборг ключовою проблемою безпеки США
Новий спікер палати представників США Майк Джонсон виділив космічний держборг країни як основну загрозу її безпеці. Про це конгресмен заявив у своїй інавгураційній промові.
Джонсон також додав, що має намір сформувати двопартійну комісію, яка негайно розпочала б розв’язання вищезгаданої проблеми. Нагадаємо, що поточний держборг США перевищує 33 трильйони доларів.
Тепер палата представників зможе починати розгляд термінових законопроєктів, що накопичилися за час простою. Насамперед йдеться про переговори щодо нового бюджету, які необхідно завершити до 17 листопада. Також на порядку денному президентом США Джо Байденом запит на 106 мільярдів доларів для допомоги Україні, Ізраїлю, Тайваню, а також на зміцнення південного кордону США.
Читати також:
Республіканця Кевіна Маккарті з 15-ї спроби обрано спікером палати представників США
Спікер палати представників Маккарті оголосив про запуск восени процедури імпічменту Джо Байдена
США запобігли дефолту: як розвивалася епопея навколо межі держборгу
Через наплив мігрантів на кордоні США та Мексики запровадили надзвичайний стан
Конгресмен прийшов на збори у шортах, у Сенаті США через це відновили дрес-код
Світлина: в тексті -«Вікіпедія», основне з відкритих джерел