У четвер, 26 січня, в штаті Алабама було проведено чергову спробу удосконалити процес страти засуджених злочинців. 58-річного Кеннета Юджина Сміта було страчено за допомогою азоту — йому одягли спеціальну маску, через яку подавали газ, викликаючи задуху.
Генеральний прокурор Алабами Стів Маршалл назвав цей метод «гуманним та ефективним», проте правозахисники категорично не згодні з такою оцінкою. На їхню думку, будь-яка страта за визначенням є жорстоким явищем.
Ще з 2015 року кілька американських штатів легалізували використання азоту для страти як альтернативу смертельним ін’єкціям. Однак саме Алабама стала єдиною, яка розробила чіткий протокол застосування цього методу та успішно його реалізувала.
Кеннет Сміт сам обрав метод виконання смертного вироку саме задуху азотом після того, як у 2022 році не вдалася спроба його страти шляхом ін’єкції. Він скаржився на «перевернуте розп’яття» та численні уколи голок. Втім, Сміт продовжував юридичну боротьбу проти обраного штатом методу аж до останнього.
Експерти відзначають, що приклад Алабами можуть наслідувати й інші штати, які досі шукають «ідеальний» спосіб страти. Втім, загальна тенденція до зменшення кількості страт нікуди не зникла.
Тож питання про гуманність та ефективність страти залишається дискусійним і після «успішного» застосування азоту в Алабамі. Критики наполягають, що будь-яке навмисне позбавлення життя є вкрай жорстоким за своєю суттю. І США, схоже, ще довго продовжуватимуть пошуки ідеального рішення цієї моральної дилеми.
Джерело: New York Times
Читати також:
Після невдалої страти Алабама випробовує неперевірений метод
Світлина з мережі X