Технологічна холодна війна: Південна Корея відвернулася від Китаю та примкнула до США

Від напівпровідників і акумуляторів для електромобілів до біотехнологій і телекомунікацій, корейські конгломерати є ключовими гравцями в секторах, які мають вирішальне значення для національної безпеки та промислової стратегії як у Вашингтоні, так і в Пекіні.

США вперше з 2004 року стали найбільшим експортним ринком Південної Кореї, оскільки корейські компанії поступово йдуть із Китаю.

США розглядають країни в Азії, що розвиваються, як вирішальні для протистояння силі Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні — оновлені зв’язки приносять значні економічні можливості, — заявили обидві сторони.

Про це пише Financial Times


Як пише газета, президент США Байден привітав крок до зміцнення співпраці в таких сферах, як хмарні обчислення, напівпровідники, автомобілебудування та штучний інтелект.

Виробники мікросхем Samsung Electronics і SK Hynix, а також виробники акумуляторів LG Energy Solution, SK On і Samsung SDI збираються отримати мільярди доларів субсидій США, оскільки адміністрація Байдена прагне залучити корейські технології та виробничу майстерність і зменшити роль Китаю в ланцюжки поставок США.

«Ми поглиблюємо нашу співпрацю в галузі критично важливих і нових технологій, зокрема, щодо створення більш стійкого ланцюжка поставок напівпровідників», — сказав Байден. 

Але натомість вони повинні дотримуватися ряду обмежень США щодо їхньої діяльності в Китаї та партнерства з китайськими компаніями, що створює привид помсти з боку Пекіна.

Коли на початку цього року Сі Цзіньпін відвідав фабрику LG Display у південному місті Гуанчжоу, меседж був чітким: Китай все ще вітає іноземні інвестиції. Відвідування підприємства політиком такого ранку, яке належить LG, було зашифрованим попередженням про те, що корейським компаніям варто добре подумати, перш ніж приєднатися до  США. Раніше Китай відповів на обмеження продажів напівпровідників з боку США, обмеживши експорт галію та германію, двох металів, які використовуються у виробництві мікросхем і комунікаційному обладнанні. Пекін також заборонив операторам ключової інфраструктури Китаю купувати мікросхеми в американського конкурента Micron. 

Влітку Сін Хаймін, посол Китаю в Сеулі, публічно застеріг Південну Корею від «від’єднання» від китайської економіки під впливом США. Але корейські економісти,  керівники компаній відзначають, що подобається це Пекіну чи ні, Південна Корея вже почала безпомилковий  поворот від китайської економіки.

За даними Банку Кореї, який вимірює експорт на основі «платіжного балансу», який включає товари, оброблені та продані корейськими компаніями в інших країнах, Південна Корея експортувала більше товарів до США у 2022 році, ніж до Китаю вперше  з 2004 року.

Економічні відносини Південної Кореї з Китаєм змінилися після 1992 року, коли дві країни встановили повні дипломатичні відносини після розпаду Радянського Союзу. Відтоді річна вартість китайсько-південнокорейської торгівлі, за оцінками Корейської митної служби, зросла з 6 мільярдів доларів США до трохи більше ніж 300 мільярдів доларів у 2022 році, коли на Китай припадало понад чверть південнокорейського експорту, а на США – менш як 15 мільярдів доларів. 

Економічні відносини ґрунтувалися на попиті Китаю перш за все в секторі напівпровідників, на який припадає 20 відсотків вартості загального експорту Південної Кореї. Корейські телевізійні шоу та попмузика користувалися бумом популярності в Китаї, тоді як мільйони китайських туристів відвідували Південну Корею, щоб робити покупки та подорожувати. Ця дружба була зруйнована у 2016 році після того, як Південна Корея придбала американську систему протиракетної оборони Terminal High Altitude Area Defense (Thaad) для захисту себе від ракетних атак Північної Кореї. Стверджуючи, що система Thaad становить пряму загрозу території Китаю, Пекін ввів неофіційну економічну блокаду. Китайський туризм припинився, китайські телевізійні станції більше не транслювали корейські телевізійні драми, а корейські бренди бойкотували. 

Нові президенти — Джо Байден у Вашингтоні та  проамериканський Юн у Сеулі —  спричинилися до покращення відносин, коли Байден пообіцяв «залізну відданість» захищати своїх союзників у Східній Азії та консультуватися з ними щодо програми економічної безпеки в регіоні. 

США випередили Китай як напрямок для корейських інвестицій ще у 2011 році. Вашингтон, пропонуючи стимули та захист від китайських [конкурентів], доповнює стратегію диверсифікації, яку вже започаткували корейські компанії, — приклад відділу мобільних телефонів Samsung. Це найбільший у світі виробник смартфонів, але його частка на ринку Китаю становить лише 1 відсоток. Samsung почала переносити виробництво з Китаю до В’єтнаму у 2008 році, а до 2019 року закрила свій останній китайський завод з виробництва смартфонів. 

Так само доходи Hyundai Motor в Китаї впали на 76 відсотків між 2016 і 2022 роками. Автовиробник продає два з чотирьох заводів, що залишилися в Китаї, оскільки він переносить виробництво в Індонезію та США, де високий попит призвів до рекордного операційного прибутку в другому кварталі цього року. 

Загалом дохід від діяльності корейських компаній у Китаї впав на 37,3 відсотка з 2016 по 2022 рік. Дані Банку Кореї показують, що навіть у секторі чіпів на Китай припадає приблизно 22 відсотки «кінцевого попиту» на корейський експорт — у порівнянні з 27 відсотками у США та більш як 50 відсотків у решті світу.

На початку цього року Міністерство фінансів США опублікувало вказівки, які спрощують корейським компаніям виробництво більшої кількості компонентів для акумуляторів усередині країни та право на отримання податкових пільг у США, хоча лише цього року китайські компанії інвестували понад 4 мільярди доларів у корейську галузь акумуляторів. 



Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “Технологічна холодна війна: Південна Корея відвернулася від Китаю та примкнула до США

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *