Ринок праці в США фіксує приріст робочих місць, підсумки засідання ФРС у деталях

Опублікований звіт BLS за серпень показав пом’якшення напруженості на ринку праці США. У червні кількість звільнень скоротилася до 1,53 млн осіб. Крім того, показник кількості найму стійкий та перевищує кількість звільнень.

Міністерство праці США випустило звіт про стан справ на ринку праці за серпень поточного року. У старі добрі часи перед пандемією кількіть звільнень становила в середньому 1,8 млн осіб на місяць. Це становило близько 1,3% загальної зайнятості. Для порівняння: під час Великої рецесії 2008 року щомісячні звільнення перевищували 2,5 млн протягом 4 місяців поспіль, у березні 2020 року було 13 млн звільнень; у квітні 2020 року 9 млн.

Джерело

Кількість заявок на допомогу з безробіття в США знизилася на 20 000


Число американців, які вперше звернулися за допомогою з безробіття, минулого тижня знизилося на 20 тисяч — до 201 тисячі, — повідомило Мінпраці США. Це мінімальний рівень за останні 8 місяців. За переглянутими даними, тижнем раніше цей показник становив 221 тисячу, а не 220 тисяч, як повідомлялося раніше. Середня кількість заявок за останні 4 тижні зменшилася до 217 тисяч з переглянутих 224,75 тисяч тижнем раніше. Кількість американців, які продовжують отримувати допомогу по безробіттю скоротилася до 1,662 млн порівняно з переглянутими 1,683 млн тижнем раніше.

Великий блок даних щодо ринку праці США


Зі звіту також випливає, що загальний приріст робочих місць у серпні (187К) дещо перевищив консенсус-прогноз (170К), дані за попередні 2 місяці переглянуті у бік зниження сумарно на 110К (липень – із 187К до 157К, червень – із 185К до 105К).

Протягом 3-х місяців приріст робочих місць у несільськогосподарському секторі США тримається нижче 200К, і значно нижче середнього протягом останніх 12 міс значення 271К. Рівень безробіття підвищився з 3,5% до 3,8%, залишаючись дуже низьким. Зростання середньої погодинної оплати праці сповільнилося до мінімальних за 1,5 року 0,2% м/м, нижче за консенсус-прогноз 0,3% м/м (втім, ці дані не можна вважати остаточними, тому що вони згодом переглядаються).

Нарешті, рівень участі населення в робочій силі (participation rate), що не змінювався з березня, підвищився до максимуму від початку пандемії ковіда – 62,8%, робоча сила зростає, у тому числі за рахунок повернення тих, хто раніше її покинув, а тепер працює чи активно шукає роботу. Разом з іншими даними – скорочення кількості відкритих вакансій у липні до мінімуму з березня 2021 р. (значно нижче за прогноз), зниження коефіцієнта числа вакансій до кількості безробітних до 1,51 (мінімум з вересня 2021 р.), зростання кількості звільнень в американських компаніях більш ніж у 3 рази – дані BLS підтверджують, що ринок праці поступово скорочує дисбаланс попиту та пропозиції співробітників, чого й прагне ФРС, щоб не підвищувати більше ставку. Проте до повернення до збалансованого ринку праці, яким його звикли бачити до пандемії, ще досить далеко.


Найбільш сильне зростання робочих місць у серпні у сферах охорони здоров’я та соціальної допомоги (+97,3 тис), готельний бізнес та розваги (+40 тис), будівництво (+22 тис), професійні та бізнес послуги (+19 тис), промисловість (+16) тис). Скорочення робочих місць зазначається у транспортному та складському комплексі (-34,2 тис), інформаційному секторі (-15 тис), серед тимчасових працівників (-18,9 тис., а з піку у березні минулого року їх кількість скоротилася на 242 тис) . Ці дані визначаються BLS виходячи з іншого опитування – не фірм, а домогосподарств. При цьому, відповідно до опитування домогосподарств, чисельність робочої сили збільшилася на 736 тис (кількість зайнятих збільшилася на 222 тис, кількість безробітних — на 514 тис), коефіцієнт участі населення у робочій силі (participation rate), що стагнував з березня на 62,6 %, несподівано підвищився до 62,8% (максимум з лютого 2020 р., але нижче за допандемійні 63,3%). Це означає, що пропозиція робочої сили хоча б трохи збільшилася (при уповільненні зростання попиту на неї). Зростання числа безробітних (до них відносять тих, хто активно шукає роботу) пов’язаний в основному зі збільшенням числа тих, хто втратив роботу або завершив роботу за тимчасовим контрактом (їх чисельність збільшилася на 294 тис.).

Звіт JOLTS, що вийшов раніше показав, що кількість відкритих вакансій скоротилася до мінімуму з березня 2021 р (8,8 млн проти 9,16 млн місяцем раніше і нижче консенсус-прогнозу 9,47 млн). Співвідношення числа вакансій до тих, хто шукає роботу, скоротилося до мінімальних з вересня 2021 р 1,51 (раніше Пауелл говорив, що показник перегрітий і повинен повернутися до допандемійних 1-1,2). Навесні 2022 р. він досягав 2,0, на початку поточного року близько 1,8.

В умовах уповільнення зростання найму та прискорення зростання звільнень з боку компаній (за даними рекрутингової компанії Challenger, Gray & Christmas, американські компанії в серпні оголосили про скорочення кількості робочих місць на 75,1 тис., що майже в 3,2 рази перевищує рівень минулого місяця і в 3,7 рази — показник за той же місяць 2022 року, а загалом у січні-серпні компанії заявили про плани скоротити 557 тис. співробітників, що в 3,1 разу більше, ніж за аналогічний період роком раніше та на третьому місці за величиною з 2009 року), працівники почали уникати звільнень з власної ініціативи, розуміючи, що нову роботу знайти важче.

Загальна картина ринку праці говорить про те, що стратегія ФРС працює – дисбаланс між надмірним попитом та недостатньою пропозицією скорочується. А це, за інших рівних умов, збільшує шанси на завершення циклу агресивного підвищення ставки ФРС і гарантує відносно «м’яку посадку» американської економіки.

Інфляція


Опублікований звіт BLS показав, що інфляція в США у серпні в річному вираженні зросла другий місяць поспіль (3,7% р/р проти 3,2% р/р у липні і навіть трохи перевищила консенсус-прогноз 3,6%), що пов’язано з зростанням цін на бензин. По відношенню до попереднього місяця інфляція прискорилася втричі (0,6% м/м після 0,2% м/м), що збіглося з консенсус-прогнозом, причому близько половини місячного приросту цін забезпечило зростання цін на бензин (+10,6%) м/м). Уся група енергоресурсів подорожчала за місяць на 10,5%.

Всупереч очікуванням, прискорилося місячне зростання і базова інфляція (Core CPI), що не включає продукти харчування та енергоресурси і вважається більш стійким показником інфляції. По відношенню до попереднього місяця вона прискорилася до рекордних з травня 0,3% м/м (передбачалося збереження липневого темпу 0,2% м/м), знизившись у річному вираженні з 4,7% до 4,3%, що збіглося з очікуваннями ринку.

На прискорення місячної базової інфляції вплинули зростання плати за житло (0,3%), що продовжується вже 40 місяців, стрибок цін на транспортні послуги (2%), зростання цін на страхування автомобілів (2,4% м/м), подорожчання нових автомобілів (0,3%), одягу (0,2%), товарів медичного призначення (0,6%). У той же час продовжується зниження цін на вживані автомобілі (-1,2%). Ціни на продовольство зберегли липневий темпи зростання (0,2% м/м), збільшившись за рік на 4,3%.

Деякий позитив можна побачити у невеликому уповільненні місячних темпів плати за житло, що забезпечило понад 70% приросту базової інфляції за останні 12 місяців. Додаткові інфляційні ризики пов’язані і з очікуваним страйком робітників автомобільної галузі США, до якого закликає профспілка працівників автомобільної галузі United Auto Workers (UAW).

Підсумки засідання ФРС у деталях


За підсумками вересневого засідання ФРС залишила ключову процентну ставку без змін, на рівні 5,5%, як і очікувалося, — це максимум за 22 роки. Рішення було ухвалено одноголосно. Регулятор пильно стежить за інфляційними ризиками. Комітет з операцій на відкритому ринку в довгостроковій перспективі прагне досягнення максимальної зайнятості та інфляції на рівні 2%.

ФРС продовжує тримати баланс, згідно з оголошеним торік планом. Скорочення відбувається шляхом відмови від реінвестування коштів, отриманих від цінних паперів. З березня показник упав із $8,7 трлн до $8,1 трлн. Максимальний обсяг викупу зараз – $60 млрд держоблігацій США та $35 млрд іпотечних паперів. У 2024 р. можливий початок продажу паперів з балансу. Імовірність реалізації цього сценарію поки що не очевидна.

За підсумками засідання ФРС відзначила солідне зростання американської економіки. Зростання робочих місць сповільнилося в останні місяці, але залишилося стабільним. Безробіття збереглося на низькому рівні. Інфляція залишається підвищеною. Банківська система США є стійкою. Жорсткі умови кредитування домогосподарств та бізнесу можуть вплинути на економічну активність, найм персоналу та інфляцію. Ефект залишається невизначеним. Комітет з операцій на відкритому ринку (FOMC) уважний до інфляційних ризиків.

Мета ФРС – максимальна зайнятість та інфляція на рівні 2%. Споживчі ціни у серпні зросли на 3,7% річних. Основна причина відскоку – зростання цін на нафту. Рівень безробіття залишився на рівні 3,8%, зайнятість у приватному секторі (Nonfarm Payrolls) зросла на 187 тис. у порівнянні зі 157 тис. у липні.

Регулятор готовий скоригувати монетарну політику у разі ризиків. До нього входять умови на ринку праці, інфляція та інфляційні очікування, дані фінансових ринків та з-за меж США.

Прогноз FOMC та виступ Джерома Пауелла

Комітет з операцій на відкритому ринку представив новий прогноз щодо економічних показників та ключової ставки. Порівняно з червневим прогнозом, оцінка економіки покращилася. У 2023 р. ВВП може зрости на 2,1% замість 1%, у 2024 р. — на 1,5% замість 1,1%. Рівень безробіття становитиме 3,8% та 4,1%. ФРС трохи підвищила оцінку інфляції — 3,3% у 2023 р., 2,5% у 2024 р., 2,2% у 2025 р.

Прогноз зниження ключової ставки став більш консервативним — з 5,6% до 5,1% наступного року і 3,9% у 2025 р. Довгострокова оцінка (після 2026 р.) — до 2,5%.

За словами Джерома Пауелла, ФРС готова продовжити посилення кредитно-грошової політики, якщо буде потрібно. Регулятор прийматиме подальші рішення виходячи з макроекономічних даних, що надходять. Несподівано сильна статистика щодо ВВП пов’язана із споживчими витратами. Пауелл повідомив про довгий список факторів, які можуть вплинути на економічний прогноз у короткостроковій перспективі. «М’яка посадка» економіки — одна з цілей ФРС.

Що чекає на ринки

Заяви ФРС – загалом нейтральні. Економіка показує позитивні ознаки. Інфляційні ризики є актуальними. Індекс S&P 500 втрачає 0,8%, євро знижується проти долара (-0,2%), прибутковість 10-річних держоблігацій США становила 4,4% річних. S&P 500 завис під 50-денною ковзною середньою. Можливий спуск індексу до району 4350 п. У середньостроковій перспективі актуальний сценарій зростання до 4600 п. та оновлення історичних максимумів.

Наступний цифровий прогноз FOMC щодо процентної ставки та економічних показників буде представлений у грудні цього року.

Свіжий офіційний звіт з ринку праці буде представлений вже незабаром 6 жовтня.

Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “Ринок праці в США фіксує приріст робочих місць, підсумки засідання ФРС у деталях

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *