Neuralink, компанія-розробник нейроінтерфейсів під керівництвом Ілона Маска, уперше публічно показала робочу систему «мозок-комп’ютер» на людині. Піддослідний Ноланд Арбо, якому у січні імплантували нейрочип, зміг керувати курсором на екрані лише силою думки та зіграти партію у шахи.
Під час 9-хвилинної прямої трансляції в соцмережі X (колишній Twitter) Арбо грав у шахи, пересуваючи фігури на моніторі без допомоги рук. Чоловік був паралізований нижче плечей після нещасного випадку на воді, тож нейроінтерфейс Neuralink дозволив йому знову взаємодіяти з цифровими пристроями.
«Операція з імплантації пройшла дуже легко, — розповів Арбо під час презентації. — За допомогою чипа я міг безперервно 8 годин грати в Civilization VI на комп’ютері».
Водночас піддослідний визнав, що технологія ще не досконала, і під час експерименту виникали «деякі проблеми». Компанія працює над усуненням недоліків.
Мета Neuralink — з’єднати людський мозок з комп’ютерами для лікування неврологічних розладів. Імплант розміром з монету вживляють у черепну кістку. Через мікроскопічні дроти він зчитує активність нейронів і бездротово передає сигнали на комп’ютер.
Раніше компанія тестувала чипи на свинях і стверджує, що мавпи з імплантатами могли грати у просту відеогру Pong. У травні 2023 року FDA дозволило Neuralink випробувати пристрій на людях.
Крім Neuralink, над нейрочипами працюють й інші компанії та університети. Наприклад, Федеральна політехнічна школа Лозанни за допомогою імплантів у мозку та хребті повернула паралізованому чоловікові здатність ходити.
Два недавні експерименти в США показали можливість за допомогою нейрочипів перекладати мозкові імпульси у слова для «відновлення» мовлення.
Джерело: BBC
Читати також:
Компанія Маска імплантувала чип у головний мозок людини
Ілон Маск збирається чипувати людей, випробування розпочнуться за пів року
Світлина з мережі X