У вівторок ізраїльські військові повідомили про інтенсивні бойові дії в районі міста Хан-Юніс, розташованого в секторі Газа. Водночас Сполучені Штати Америки наклали вето на резолюцію Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, яка закликала до негайного встановлення режиму гуманітарного перемир’я, розширення гуманітарного доступу та припинення примусового переселення палестинців з палестинського анклаву.
Постійний представник Сполучених Штатів Америки в Організації Об’єднаних Націй Лінда Томас-Грінфілд заявила, що США наклали вето на запропонований проєкт резолюції через побоювання, що це може поставити під загрозу переговори між США, Єгиптом, Ізраїлем та Катаром, метою яких є досягнення домовленості про припинення вогню та звільнення заручників, яких утримує палестинський радикальний рух ХАМАС у секторі Газа. Про це повідомляє Voice of America.
«Вимога про негайне та беззастережне припинення вогню без угоди, яка зобов’язує ХАМАС звільнити заручників, не призведе до стійкого миру. Навпаки, це може продовжити бойові дії між ХАМАС та Ізраїлем», — наголосила Томас-Грінфілд перед голосуванням.
За текст запропонованої Алжиром резолюції проголосували 13 членів Ради Безпеки ООН, тоді як Велика Британія утрималася під час голосування. Це було вже третє вето, накладене Сполученими Штатами Америки на проєкти резолюцій щодо ситуації навколо сектора Газа з початку нинішньої хвилі бойових дій, яка розпочалася 7 жовтня 2023 року, коли бойовики ХАМАС здійснили вторгнення на південь території Ізраїлю.
Раніше Вашингтон також скористався правом вето для блокування поправок до проєкту резолюції у грудні минулого року.
«Голосування за цей проєкт резолюції означає підтримку права палестинців на життя. З іншого боку, голосування проти фактично є схваленням жорстокого насилля та колективного покарання, що завдається цьому народу», — наголосив постійний представник Алжиру в ООН Амар Бенджама у своїй промові перед голосуванням.
Заблокований Сполученими Штатами Америки проєкт резолюції не пов’язував встановлення режиму перемир’я зі звільненням заручників. Він містив окремі вимоги щодо негайного встановлення гуманітарного перемир’я та негайного й беззастережного звільнення усіх заручників.
«Сьогоднішнє послання Ізраїлю через накладення цього вето полягає в тому, що вони можуть продовжувати безкарно вбивати людей», — прокоментував ситуацію постійний спостерігач Палестини при ООН Ріяд Мансур.
Постійний представник Ізраїлю в ООН Гілад Ердан висловив думку, що слово «перемир’я» в резолюції згадується «нібито це панацея, яка магічним чином вирішить усі проблеми в регіоні».
«Перемир’я фактично слугує лише одній меті — виживанню радикального руху ХАМАС, — сказав Ердан під час засідання Ради Безпеки ООН. — Перемир’я насправді є смертним вироком для багатьох ізраїльтян та жителів сектора Газа».
Тим часом Сполучені Штати Америки запропонували альтернативний проєкт резолюції, який закликає до тимчасового припинення вогню у конфлікті між Ізраїлем та ХАМАС і містить положення, спрямовані проти масштабного наземного наступу Ізраїлю на місто Рафах, відповідно до тексту, з яким вдалося ознайомитися агентству Рейтер у понеділок.
У документі йдеться про те, що планується надати час для дипломатичних переговорів і не поспішати з проведенням голосування в Раді Безпеки ООН. До цього часу Вашингтон виступав проти включення слова «перемир’я» до будь-яких документів ООН стосовно війни між Ізраїлем та ХАМАС. Проте мова запропонованого США проєкту резолюції відображає формулювання, які, за словами президента Джо Байдена, він використовував минулого тижня під час телефонних розмов з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху.
Запропонований США проєкт резолюції передбачає, що Рада Безпеки ООН «підкреслює свою підтримку встановлення тимчасового режиму перемир’я у секторі Газа якомога скоріше на основі формули звільнення всіх заручників, а також закликає до усунення всіх перешкод, що заважають наданню великомасштабної гуманітарної допомоги населенню регіону».
Читати також:
Блінкен на Близькому Сході: США стурбовані ескалацією бойових дій
Байден відзначив у Білому домі Хануку: «США постачатимуть зброю Ізраїлю до знищення ХАМАС»
Світлина з відкритих джерел