ФРС США підвищила базову ставку восьмий раз за рік

Ставка зросла на тлі банківської кризи. Федеральна резервна система (ФРС) США підвищила базову облікову ставку на 0,25 процентних пунктів до 4,75-5%.

ФРС США за підсумками дводенного засідання 21 та 22 березня підвищила ставку на 25 базисних пунктів — з 4,5-4,75% до 4,75-5% річних. Про це йдеться у пресрелізі Федерального комітету з відкритих ринків (FOMC).

Рішення збіглося з прогнозами більшості аналітиків.

Розмір ставки, яку підвищили у 8 раз за рік, досяг максимуму з 2006 року. До цього ставку не підвищували з 2018 року. Протягом двох років – з березня 2020 року до березня 2022 року – ставка перебувала на рівні 0-0,25% річних. На попередньому засіданні 31 січня та 1 лютого ставка також зросла на 25 б.п. — з 4,25-4,5% до 4,5-4,75%. За весь 2022 рік FOMC підвищував її 7 разів – на 25 б.п. у березні, на 50 б.п. у травні та на 75 б.п. у червні, липні, вересні та листопаді, у грудні ставку підвищили на 50 б.п. Починаючи з березня 2022 року, ставка зросла в сукупності на 500 б.п. До цього ставку не підвищували з 2018 року.

ФРС заявила, що прагне максимальної зайнятості та інфляції на рівні 2% у довгостроковій перспективі.

Рішення ФРС підвищити ставку на 25 б.п. збіглося з очікуваннями ринку. Імовірність цієї події станом на 22 березня оцінювалася у 86,4%, згідно з прогнозом FedWatch, як розраховує біржа CME на підставі ф’ючерсів на ставку. Імовірність збереження ставки на колишньому рівні трейдери оцінювали у 13,6%, а варіант підвищення на 50 б.п. ринок не розглядав.

За підсумками наступного засідання у травні ринок із ймовірністю у 49,4% очікує підвищення ставки ще на 25 б.п. — До 5-5,25%. Можливість нульового зростання ставки оцінюється у 43,8%, зниження на 25 б.п. — У 6,8%. Тим часом ще кілька тижнів тому на ринку закладали підвищення ставки саме на 50 б.п. за підсумками березневого засідання. Очікуванням суворих дій з боку ФРС сприяли слова Джерома Пауелла про значний інфляційний тиск. «Хоча в останні місяці інфляція сповільнювалася, процес зниження інфляції до 2% має бути довгим, і, ймовірно, дорога буде вибоїстою», — заявив тоді Пауелл, виступаючи перед банківським комітетом Сенату.

Після загострення проблем у банківському секторі США та банкрутства Silicon Valley Bank та Signature Bank, навпаки, ринок став розраховувати на м’якшу політику з боку ФРС. Якогось моменту ймовірність паузи в посиленні ДКП, за оцінками трейдерів, перевищувала 40%.

56 із 64 економістів, яких опитали журналісти Reuters, у другому кварталі цього року прогнозують щонайменше ще одне підвищення ставки на 25 б.п. За словами старшого стратега щодо США в Rabobank Філіпа Марея, якщо ФРС відмовиться від своєї місії з приборкання інфляції, то їй перестануть довіряти та довгострокові очікування інфляції відірвуться від таргету.

Що стосується зростання індексу споживчих цін (CPI), за підсумками лютого 2022 року сповільнилося з 6,5% до 6% у річному обчисленні. Базова інфляція, яка не враховує ціни на харчові продукти та енергоносії, у лютому становила 5,5% проти 6% у січні. Це збігалося із прогнозами аналітиків. Проте базова інфляція у місячному вираженні зросла сильніше, ніж очікувалося, — 0,5% замість 0,4%.

Ще в червні зростання у споживчому вираженні досягало рекордних з 1981 року 9,1% у річному вираженні. Але, попри ознаки уповільнення, інфляція, як і раніше, залишається значно вищою за цільовий рівень у 2%.

Американський підприємець та мільярдер Ілон Маск відреагував на заяву Федеральної резервної системи (ФРС) про підвищення ставки та надійність банківського сектора США словами «гірше бути не може». Відповідний коментар бізнесмен опублікував у Twitter.

Читайте також:

Чим загрожує світові крах американського банку Silicon Valley Bank?

Світ готують до впровадження цифрового долара

США хочуть встановити тотальний контроль над криптовалютами

Нас чекає швидкий крах долара?

Долар може втратити статус світової резервної валюти



Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “ФРС США підвищила базову ставку восьмий раз за рік

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *