У США підвищили базову ставку до 22-річного максимуму. Що сказав Пауелл і як реагує ринок?

Федрезерв США повернувся до підвищення ставки після нетривалої перерви до діапазону 5,25–5,5% найвищого рівня за 22 роки. Це 11-те підвищення ставки з початку минулого року.

У середу, 26 липня, Федеральна резервна система США підвищила базову процентну ставку на чверть процентного пункту до цільового діапазону 5,25–5,5%. Це найвищий рівень за 22 роки. Востаннє у США така ставка була у 2001 році.

Пауелл вважає, що всі наслідки посилення грошово-кредитної політики ще не відчулися.

Голова Федеральної резервної системи США Джером Пауелл (Фото AP).

У заяві Федерального комітету з операцій на відкритому ринку (FOMC) йдеться, що ФРС, як і раніше, дуже уважно ставиться до інфляційних ризиків, а цей показник залишається підвищеним. Зазначимо, що мета ФРС з інфляції – 2%. Індекс споживчих цін у США у червні у річному вираженні становив 3% після показника 4% у травні. Ціни за місяць зросли лише на 0,2% на сезонних коливаннях порівняно з попереднім показником 0,4%.

«Комітет продовжить скорочувати свої запаси скарбничих цінних паперів та боргових зобов’язань, а також іпотечних цінних паперів, як це було описано у його раніше оголошених планах. Комітет має намір повернути інфляцію до цільового рівня у 2%», — йдеться у повідомленні.

Про що говорять аналітики?

Майк Ловенгарт із Morgan Stanley Global Investment Office вважає, що питання про те, чи може ФРС знову підвищити ставки, не має значення. Про це повідомляє Bloomberg.

«Відсоткові ставки, ймовірно, залишатимуться високими протягом деякого часу, ці показники не обов’язково є перешкодою для подальшого економічного зростання чи роботи фондового ринку. Легко забути, що низькі відсоткові ставки, до яких інвестори звикли останніми роками, були винятком, а не правилом», — сказав він.

Стратег із фіксованого доходу в Goldman Sachs Asset Management Гурпріт Гілл каже, що рішення ФРС було очікуваним.

«Ми вважаємо, що недавні дані узгоджуються з піком ключової ставки США у липні, оскільки інфляція базового індексу споживчих цін різко сповільнилася у червні. Але будь-які нові ознаки сили інфляції у ключових даних все ще мають потенціал для продовження шляху зростання», — сказав він.

Головний економіст High Frequency Economics Рубіла Фарукі вважає, що важливим є майбутній курс грошово-кредитної політики.

«Загалом, на засіданні FOMC сюрпризів щодо ставок немає. Важливішим, ніж сьогоднішнє рішення щодо відсоткової ставки, буде будь-який сигнал голови Пауелла про майбутній курс політики, а також його думку про нещодавнє покращення інфляції», — сказала вона.

Про що сказав голова ФРС Джером Пауелл?

За словами голови федеральної резервної системи, FOMC, як і раніше, твердо відданий меті з інфляції у 2%. Його слова цитує Bloomberg.

Пауелл вважає, що всі наслідки посилення грошово-кредитної політики ще не відчулися. Останні показники свідчать, що економіка розвивається «помірними» темпами. За його словами, пожвавлення в житловому секторі все ще залишається нижчим за рівень минулого року. Ринок праці залишається «дуже напруженим». Зростання номінальної заробітної плати «демонструвало деякі ознаки уповільнення». Але попит на робочу силу, як і раніше, перевищує пропозицію.

Глава ФРС сказав, що інфляція «дещо сповільнилася» з середини минулого року, але їй доведеться пройти «тривалий шлях».

«Проміжні дані в цілому збіглися з очікуваннями», — сказав Пауелл, відзначаючи, що червневий звіт про індекс споживчих цін виявився кращим, ніж очікувалося. Він також додав: «можливо, ми ще піднімемо або утримаємо ставку у вересні».

Як реагує ринок?

Ключові індекси США підвищилися. Так, промисловий Dow Jones зростає на 0,5%, індекс широкого ринку S&P 500 підвищується на 0,28%, а технологічний NASDAQ додає 0,26%. Промисловий індекс фіксує 13-го дня зростання поспіль — це найдовша серія з 1987 року.

Як повідомляє MarketWatch, акції почали зростати, оскільки Джером Пауелл підкреслив, що майбутні рухи залежатимуть від економічних даних. Прибутковість 2-річних облігацій знизилася до 4,85%, а 10-річних до 3,87%.

Яке рішення ухвалила ФРС на минулому засіданні?

14 червня регулятор зберіг ставку вперше більш як за рік. Тоді голова ФРС Джером Пауелл говорив, що ключовий показник інфляції залишається хитким і попередні прогнози про значне зниження цінового тиску неодноразово виявлялися помилковими. Враховуючи інфляційний тиск, що триває, Пауелл вважає, що ФРС необхідно дотримуватися жорсткого підходу.

З березня 2020 через пандемію ФРС тримала ставку на рівні 0,25%. На такому рівні ставка протрималася два роки. Після цього ФРС розпочала цикл підвищення ставок. У 2023 році регулятор до сьогодні прийняв чотири рішення за ставкою: тричі підвищив і один раз зберіг.

Базова ставка позначає відсоток, під який комерційні банки США кредитують один одного на короткі терміни. Ставка збільшилася в 11 раз з початку 2022 року і досягла найвищого рівня за 22 роки.

Інвестори хочуть отримати сигнали від ФРС щодо її подальших намірів, — пише Bloomberg. У червні інфляційний тиск у США знизився, і деякі учасники ринку нового підвищення базової ставки у 2023 році не чекають, — зазначало агентство. Але економіст Citigroup Вероніка Кларк у розмові з агентством припустила, що ФРС залишить собі можливості для різних рішень: «Вони безперечно діятимуть обережно після лише кількох місяців більш м’яких даних щодо інфляції, яких буде недостатньо, щоб переконати ФРС, що її робота завершена», —

Кларк також зазаначила, що за словами глави ФРС Джером Пауелла базову ставку можуть підняти у 2023 році ще двічі.

Деталі

На засіданні у червні ФРС США залишила ставку без змін, взявши паузу у підвищенні вперше більш ніж за рік. Це було зроблено для того, щоб уповільнити темпи підвищення ставки у міру того, як вони наближаються до рівня, який вважається достатнім для повернення інфляції до 2% цільового значення, — написав Bloomberg. Пауелл займе далі спостережну позицію: дасть зрозуміти, що на наступному засіданні у вересні рішень про підвищення ставки не буде, і ця пауза стане тривалою, — вважає старший економіст Bloomberg Economics по США Ганна Вонг.

Інші аналітики не виключають можливості ще одного підвищення ставки після липневого, якщо статистика інфляції, робочих місць або інших важливих показників покаже необхідність нового збільшення, — зазначає Financial Times. У цьому випадку експерти сходяться на думці, що наступне підвищення може статися у листопаді.

Річна інфляція в США за підсумками червня сповільнилася до 3% — це мінімум за два роки. Індекс усіх товарів, окрім харчів та енергії, зріс на 4,8%: це найнижчий показник із 2021 року. ФРС безперервно підвищувала базову ставку протягом 15 місяців з березня 2022 року до червня 2023 року, у тому числі чотири рази поспіль — на 75 базисних пунктів. Reuters називав таке агресивне посилення грошово-кредитної політики ФРС історичним.

Читати також:

Світ готують до впровадження цифрового долара

Понад 70% американців скоротили свої витрати. Центробанк знову підвищує ставку

США запобігли дефолту: як розвивалася епопея навколо межі держборгу

ФРС США підвищує процентну ставку через зростання цін

ФРС США підвищила базову ставку восьмий раз за рік

На шляху до цифровізації: ФРС запустила власну платіжну систему, готовий законопроєкт регулювання крипторинку



Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “У США підвищили базову ставку до 22-річного максимуму. Що сказав Пауелл і як реагує ринок?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *