Головні медичні новини фармгалузі США у листопаді 2023 року: прориви у лікуванні, нові ліки, експериментальні дослідження

Представляємо дайджест головних новин за листопад 2023 року у фармацевтичній галузі та сфері охорони здоров’я США: FDA застерігає від використання китайських пластикових шприців, позов генпрокурора Техасу проти Pfizer через вакцину від COVID-19, в Африці зупинили дослідження вакцини від ВІЛ, виробників надто дорогих ліків будуть позбавляти ліцензій.

Новий комітет FDA займеться лікуванням спадкових порушень обміну речовин

Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) оголосило про створення нового консультативного комітету з потенційних методів лікування спадкових порушень обміну речовин. Це такі стани, за яких порушується метаболізм – процес, що відповідає за перетворення їжі в енергію та виведення токсинів з організму. Про це повідомляється на сайті FDA.

Існують сотні різних генетичних метаболічних захворювань, більшість із яких трапляються рідко, але вони вкрай небезпечні. Новий консультативний комітет надаватиме FDA незалежні та компетентні поради та рекомендації з технічних, наукових та політичних питань, пов’язаних із медичними продуктами для лікування захворювань такого плану. Члени Комітету, своєю чергою, оцінюватимуть доводи з ключових питань та пропонуватимуть свої рекомендації для розгляду FDA.

До складу групи увійдуть експерти у галузі метаболічної генетики, лікування вроджених порушень обміну речовин, педіатри, епідеміологи та фахівці інших суміжних спеціальностей. Комітет був створений для консультування агентства з продуктів, що використовуються для діагностики, профілактики або лікування генетичних метаболічних захворювань, що знаходяться у відділі рідкісних захворювань та медичної генетики. Цей відділ, створений у 2020 році при Управлінні CDER з рідкісних захворювань, педіатрії, урології та репродуктивної медицини (ORPURM), займається розробкою медичних продуктів для лікування спадкових порушень обміну речовин.

Pfizer створить онкологічний підрозділ у рамках угоди за $43 млрд зі злиття з Seagen

Pfizer розраховує завершити операцію з купівлі виробника ліків проти раку Seagen за $43 млрд у четвер, 14 грудня. У рамках цієї угоди наступного року буде створено новий онкологічний підрозділ, який підпорядковуватиметься безпосередньо генеральному директору Альберту Бурле. Його очолить Кріс Бошофф, який нині керує дослідженнями та розробками в галузі раку в компанії Pfizer. Про це повідомляє Reuters.

Також Pfizer повідомив, що головний комерційний директор Анжела Хванг залишить свою посаду. Після її відходу комерційний бізнес, за винятком онкологічного спрямування, розділиться на два підрозділи, один з яких займатиметься Сполученими Штатами (його очолить головний спеціаліст з інновацій у бізнесі Pfizer Аамір Малік), а інший – рештою світу (Олександр де Жермай).

Заява Pfizer з’явилася на тлі інформації про те, що компанія отримала всі необхідні дозволи регулюючих органів для закриття угоди з Seagen приблизно через дев’ять місяців після оголошення про злиття. Втім, щоб довести, що угода не є монополістською, Pfizer довелося погодитися на передачу прав на роялті від продажу протипухлинного препарату Bavencio Американської асоціації з вивчення раку.

Раніше Федеральна торгова комісія США та Єврокомісія (ЄК) організували перевірку угоди, запідозривши монополістську змову. Після перевірки ЄК дала безумовний дозвіл Pfizer на поглинання Seagen, заявивши, що злиття «не призведе до суттєвого зниження конкуренції на ринку фармпродукції».

FDA застерігає від використання китайських пластикових шприців

FDA вивчає інформацію про можливі дефекти пластикових шприців, вироблених у Китаї. Під підозру регулятора потрапили лише пластикові вироби, призначені для введення рідини в організм або їх забору. Скляні, попередньо заповнені шприци та шприци, які використовуються для перорального застосування, підозр не викликають, — повідомляється на сайті FDA.

«Ми стурбовані тим, що деякі шприци, вироблені в Китаї, можуть не забезпечувати стабільну та адекватну якість або продуктивність», — йдеться  в пресрелізі агентства. У FDA закликали наскільки можна відмовитися від пластикових шприців китайського виготовлення. Якщо можливості користуватися іншими шприцами немає, слід вивчати маркування медвиробів, їхню зовнішнє упаковування, а за наявності проблем необхідно зв’язатися з постачальником або виробником, а також з FDA.

Ці проблеми можуть бути пов’язані з продуктивністю та безпекою шприців, включаючи їх здатність видавати потрібну дозу ліків під час використання окремо або з іншими медичними пристроями, такими як інфузійні помпи. «Ми інформуватимемо громадськість у міру надходження додаткової інформації», – зазначається у повідомленні FDA.

Раніше у FDA заявили заявили про необхідність вивчити інформацію про можливі ризики для безпеки пацієнтів під час проведення CAR-Т-терапії. За даними агентства, у пацієнтів, які отримували CAR-T-терапію, спрямовану на антиген дозрівання В-клітин (BCMA) або CD19, високий ризик утворення вторинних пухлин. Розслідування проводиться на підставі звітів, отриманих у ході клінічних випробувань та постмаркетингового спостереження.

Агентство пояснило, що хоча переваги терапії «як і раніше переважують потенційні ризики», в майбутньому можливе вживання регуляторних заходів щодо ризику розвитку Т-клітинних злоякісних новоутворень.

Pfizer отримала ще один позов від генпрокурора Техасу – тепер через вакцину від COVID-19

Генеральний прокурор американського штату Техас Кен Пакстон звинуватив фармвиробника Pfizer у спотворенні інформації щодо ефективності його вакцини COVID-19, розробленої спільно з німецьким партнером BioNTech. У скарзі, поданій до суду округу Лаббок, чиновник заявив, що компанія хибно запевняє в 95% ефективності своєї вакцини (відносне зниження ризику),- повідомляє Reuters.

За словами Пакстона, це твердження ґрунтується на даних клінічних випробувань, проведених лише за два місяці, тоді як реальна ефективність препарату становить лише 0,85% (абсолютне зниження ризику). Він також заявив, що захворюваність на COVID-19 у США посилилася після того, як люди почали вакцинуватися.

«Компанія Pfizer навмисно спотворила інформацію про ефективність своєї вакцини COVID-19 і змусила замовкнути осіб, які хотіли поширити правду, щоб сприяти швидкому поширенню продукту та розширити свої комерційні можливості. Ми домагаємося справедливості для жителів Техасу, багатьох з яких тиранічні мандати на вакцини змусили приймати дефектний продукт, що продається брехнею», – йдеться у скарзі прокурора.

У позові міститься вимога заборонити нью-йоркській компанії спотворювати дані про свої препарати, зокрема протикоронавірусну вакцину, а також стягнути понад $10 млн у вигляді штрафу за порушення техаського закону, який захищає споживачів від оманливого маркетингу.

Своєю чергою Pfizer заявила, що заяви Пакстона необґрунтовані. За даними компанії, її вакцина «продемонструвала сприятливий профіль безпеки у всіх вікових групах та допомогла захистити пацієнтів від тяжких наслідків COVID-19, включаючи госпіталізацію та смерть».

Як пише Reuters, заяви техаського прокурора можуть бути пояснені бажанням республіканця Пакстона розкритикувати зусилля адміністрації президента США Джо Байдена, який дотримується демократичних поглядів, щодо боротьби з пандемією.

Це вже другий позов, поданий Пакстоном проти Pfizer за короткий проміжок часу. Раніше, 21 листопада, він звинуватив компанію у поширенні неефективного препарату для лікування синдрому дефіциту уваги та гіперактивності Quillivant XR, призначеного для дітей.

FDA схвалило аналог препарату від AmbioPharm для лікування остеопорозу

FDA схвалило аналог препарату Forsteo (ін’єкції терипаратиду) від Eli Lilly, який застосовується з початку 2000-х років для профілактики переломів при остеопорозі, переважно при постменопазі у жінок. Американський регулятор дозволив аналог, розроблений AmbioPharm, — пише Pharmaceutical Technology.

Препарат вводиться в організм у вигляді підшкірної ін’єкції у стегно чи область живота. Ambio спеціалізується на розробці нових пептидних терапій, біоаналогів, біоеквівалентів та інших непатентованих препаратів, використовуючи технологічні досягнення у галузі розробки синтетичних пептидних ліків.

Центр досліджень та розробок Dr. Reddy’s зазнав інспекції FDA

FDA проводить перевірку в науково-дослідному центрі Dr. Reddy’s у місті Хайдарабад на півдні Індії, а також в інших місцевих підприємствах. Про це повідомляє Reuters з посиланням на оповіщення самої фармкомпанії.

«Ми підтверджуємо початок інспекції USFDA у нашому центрі досліджень та розробок», – заявив представник Reddy’s. Уточнюється, що перевірка також ведеться на підприємстві дочірньої компанії Reddy’s – Laurus Labs – у місті Візаге у південному штаті Андхра-Прадеш.

Нагадаємо, останні кілька років компанія отримує зауваження американського регулятора. Так, у 2019 році FFA наказав Dr. Reddy’s усунути вісім виявлених на заводі порушень. Представники FDA розкритикували компанію, зокрема, за погано налагоджені виробничі процеси та неякісні протоколи очищення.

Після чергової інспекції у 2022 році FDA знову звинуватило компанію у порушенні виробничих стандартів. Тоді Reddy’s набула форми 483 із двома зауваженнями.

В Африці зупинили трирічне дослідження вакцини від ВІЛ

Масштабне дослідження вакцини проти ВІЛ PrEPVacc, розпочате в Африці у 2020 році, зупинено достроково, хоча мало завершитися у 2024 році. Причина у неефективності препарату. Про це керівники проєкту заявили на Міжнародній конференції зі СНІД, яка проходить цього тижня у Зімбабве.

Шансів на те, що випробування продемонструє ефективність препарату у запобіганні зараженню ВІЛ практично немає, — заявили вчені. «Ми просунулися вже дуже далеко в нашому шляху профілактики ВІЛ, проте змушені відкривати нові покоління підходів та технологій вакцин, щоб йти далі», — сказав головний дослідник PrEPVacc доктор Понтіано Калібу.

У випробуванні брали участь 1513 осіб віком від 18 до 40 років, при цьому одна частина добровольців отримала вакцину, що містить оболонковий білок ВІЛ gp120 (AIDSVAX) та дві ДНК-вакцини, друга – вакцину CN54gp140 плюс дві ДНК-вакцини плацебо. Крім цього, випробувані щодня до 26 тижня приймали доконтактну профілактику ВІЛ (Truvada або Descovy). Саме в цей період імунна відповідь досягає свого піка.

Наразі вчені покладають надії, зокрема, на генну терапію, яка використовує метод редагування генів CRISPR.

FDA схвалило систему забору капілярної крові від Becton Dickinson

Американський виробник медичних приладів, інструментів та реагентів Becton Dickinson (Becton, Dickinson and Company) отримав дозвіл FDA на реалізацію інноваційної малоінвазивної системи забору капілярної крові. Дозвіл отриманий за процедурою 510(k) – це спрощений шлях реєстрації медвиробів, аналоги яких вже існують на ринку. Про це йдеться на сайті компанії.

Система BD MiniDraw дозволяє отримати результати лабораторної якості для деяких з аналізів крові, що найбільш часто замовляються. Процедура менш інвазивна, ніж традиційний для таких аналізів забір венозної крові. У компанії впевнені, що медвироби дозволить розширити доступ до лабораторних послуг шляхом можливості здавати кров у нових місцях, включаючи роздрібні аптеки.

За допомогою BD MiniDraw можна взяти аналіз крові на гемоглобін та гематокрит. Ці аналізи є одними з лабораторних досліджень, що часто замовляються, і можуть використовуватися для діагностики та моніторингу різних хронічних захворювань – від гіпертонії до високого рівня холестерину. У майбутньому BD планує розширити список аналізів крові, які можна проводити за допомогою цього пристрою.

BD – одна з найбільших у світі компаній, що спеціалізуються на медичних технологіях, представлена практично у всіх країнах світу та співпрацює з організаціями по всьому світу. Заснована в 1897 році, а перший свій патент — на цільно скляний шприц — отримала вже наступного 1898.

FDA схвалило перші методи генного редагування при серповидно-клітинній анемії

FDA схвалило два методи генного редагування для пацієнтів із тяжкою формою серповидно-клітинної анемії. Перший – Casgevy від Vertex Pharmaceuticals та Crispr Therapeutics (exagamglogene autotemcel) – використовує інструмент редагування генів CRISPR, другий – Lyfgenia (lovotibeglogene autotemcel) від bluebird bio – працює за допомогою лентивірусного вектора.

Це перші клітинні генні терапії для боротьби з потенційно небезпечним для життя захворюванням крові, яким страждають близько 100 тисяч людей у США. «Схвалення першої генної терапії серповидно-клітинної хвороби є величезним кроком уперед для пацієнтів, яке історично було обділене увагою та фінансуванням», – сказав Роберт Бродскі з Медичної школи Університету Джона Хопкінса в заяві Американського товариства гематології.

Серповидно-клітинна анемія пов’язана з мутацією в гемоглобіні – білку червоних кров’яних тілець, що забезпечує тканини киснем. Мутація призводить до того, що еритроцити набувають форми серпу або півмісяця, що може обмежувати кровотік і викликати сильний біль та ушкодження органів, відомі як вазооклюзивні події чи кризи.

Casgevy

Casgevy використовує технологію редагування генів CRISPR. В основі методу редагування клітин кісткового мозку, що допомагає відновити нормальне виробництво гемоглобіну.

Схвалення FDA засноване на даних дослідження, яке показало, що 29 з 31 пацієнта досягли первинної кінцевої точки випробування: відсутність важких вазооклюзивних криз протягом 12 місяців. Крім того, 28 із них досягли дворічної ремісії. Генна терапія на основі клітин також підвищила рівень фетального та загального гемоглобіну.

Ні в кого з пацієнтів не виникла відмова або відторгнення трансплантованого матеріалу. Проте один із піддослідних помер приблизно через дев’ять місяців після отримання інфузії відредагованих клітин. Найбільш поширені побічні ефекти включали низьку кількість тромбоцитів та лейкоцитів, виразки у роті, нудоту, біль у опорно-руховому апараті, блювання та фебрильну нейтропенію.

Lyfgenia

Ця генна терапія на основі клітин використовує іншу технологію – лентивірусний вектор, при якому стволові клітини пацієнта генетично модифікують, щоб вони могли виробляти найпоширенішу форму гемоглобіну – HbA.

Схвалення засноване на даних дворічного дослідження, проведеного серед пацієнтів віком 12-50 років із серповидно-клітинною хворобою та вазооклюзивними подіями в анамнезі. Загалом 88% пацієнтів (28 із 32) досягли повного дозволу вазооклюзивних явищ через 6-18 місяців після інфузії. Найбільш поширеними побічними ефектами були стоматит, фебрильна нейтропенія, низький рівень тромбоцитів, лейкоцитів та еритроцитів. У деяких пацієнтів розвинувся рак крові, і на етикетці Lyfgenia є попередження про ризики.

У США ціни на ліки можуть почати регулювати за допомогою вилучення патентів

Влада США отримає право на анулювання патенту на лікарські препарати (ЛП) з метою зниження їх вартості. Такий захід буде можливим у тому випадку, якщо виробник встановив дуже високу ціну на ліки, розробка яких фінансувалася державою.

Ця політика посилить позицію влади щодо фармкомпаній після того, як у серпні був опублікований список ліків, які зазнають зниження ціни відповідно до Закону про зниження інфляції. Це правило буде використовувати положення закону Bayh-Dole 1980 року, яке дозволяє уряду надавати права на виробництво патентів, що фінансуються урядом, третім особам, якщо продукт недоступний для громадськості.

Проте, як пише Reuters, неясно, чи ця політика буде реалізована на практиці, якщо партія демократів не переможе на виборах у 2024 році. За словами професора Університету Вандербільта Стейсі Дусетцину, головною метою цієї нової заяви може бути просто «наявність переконливої загрози для індустрії, яка поводиться зовсім нерозумно».

Представники фармпромисловості вважають інакше. Так, в Асоціації фармвиробників (PhRMA) стверджують, що посилення правил роботи перешкоджатиме інноваціям: «Адміністрація відправляє нас у минуле, відоме тим, що державні дослідження лежали на полиці, не приносячи нікому користі».

Однак, ціни на ліки залишаються цілком реальною проблемою для багатьох американців. У статті 2019 року, опублікованій у журналі American Health and Drug Benefits, йдеться, що майже 8% жителів США не могли приймати ліки за призначенням через проблеми з ціною, також вони відзначали регулярне підвищення їхньої вартості.

FDA схвалило протигрибковий ЛП Cresemba від Astellas Pharma для дітей

FDA видало дозвіл на застосування азольного протигрибкового препарату Cresemba від компанії Astellas Pharma для лікування дітей з інвазивними аспергільозом та мукормікозом (зигомікоз). Раніше, з 2015 року, засіб був доступним лише для дорослих пацієнтів.

Cresemba у вигляді ін’єкцій показана дітям віком від одного року і старше і є єдиним азольним протигрибковим препаратом для лікування цих станів у цій віковій групі. Діти та підлітки від шести років і старше та вагою не менше 16 кг можуть приймати капсули Cresemba.

Схвалення FDA ґрунтується на даних двох педіатричних клінічних досліджень, включаючи багатоцентрове незрівнянне відкрите дослідження другої фази, в ході якого вивчалися ефективність, безпека та фармакокінетика препарату у 31 людини. Показники відповіді на лікування досягли 54,8%, тоді як небажані явища, спричинені лікуванням, спостерігалися у 93,5% пацієнтів.

«Нещодавня пандемія COVID-19 призвела до зростання захворюваності на ці серйозні та небезпечні для життя грибкові інфекції, що зробило ще більш нагальним питання розв’язання цієї проблеми. Пацієнти чекають допомоги, і ми знаємо, що молоді пацієнти схильні до найбільшого ризику», – заявила керівник відділу медичних спеціальностей і старший віцепрезидент Astellas Pharma Лінн Феніччіа.

AbbVie купить виробника ліків проти раку ImmunoGen за $10,1 млрд

Американська AbbVie уклала угоду на $10,1 млрд щодо купівлі виробника ліків проти раку ImmunoGen ($31,26 за акцію). Основний інтерес покупця – перспективний препарат для лікування раку яєчників, — йдеться на сайті компанії.

Elahere (Мірветуксімаб соравтанзин-гінкс) схвалений для пацієнтів з раком яєчників, які отримували попередню терапію. Також розробка проходить випробування на ранніх етапах лікування.

Акції ImmunoGen цього року зросли більш ніж утричі, після того, як у травні компанія заявила, що препарат Elahere допоміг продовжити життя пацієнтам у випробуваннях на пізній стадії захворювання. Для AbbVie угода допоможе зміцнити плани з виходу на ринок ліків проти раку, оскільки її препарат Humira, що найбільше продається, засіб від ревматоїдного артриту, поступово стикається з жорсткою конкуренцією в США.

У AbbVie, втім, є власні ліки проти раку крові Imbruvica. У серпні препарат було обрано одним із 10 препаратів, які підлягають першому в історії ціновому обговоренню з боку американських страхових планів Medicare з метою зниження ціни.

FDA схвалило застосування секукінумабу для лікування дорослих пацієнтів з гнійним гідраденітом середнього та тяжкого ступеня тяжкості. Як повідомили в компанії Novartis, це перший і єдиний інгібітор інтерлейкіну (IL)-17A, схвалений FDA для лікування захворювання, яким страждає близько 1% населення світу.

FDA видало американській Eli Lilly дозвіл застосування Zepbound (тирзепатид) для лікування ожиріння

FDA схвалило препарат Adzynma японської компанії Takeda для лікування вродженої тромботичної тромбоцитопенічної пурпури – рідкісного порушення згортання крові.

FDA знову відмовило MSD у схваленні препарату від хронічного кашлю. Крім скромних показників ефективності gefapixant, регулятор висловив незгоду з контрольно-вимірювальними методами випробувань.

Американська Moderna розпочала будівництво фармацевтичного заводу на території Китаю. Обсяг інвестицій у проєкт оцінюється у $500 млн. Об’єкт стане першим підприємством Moderna у країні.

Перший заступник комісара Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США Джанет Вудкок піде у відставку наступного року після майже 40 років роботи на посаді голови FDA.

Компанія Pfizer відзвітувала про падіння виторг на 42%, до $13 млрд, на тлі ослаблення пандемії COVID-19 та зниження інтересу до вакцин та ліків проти коронавірусної інфекції ($22,6 у третьому кварталі 2022 року). У зв’язку з цим американський фармвиробник має намір зосередитися на продуктах, які не належать до групи COVID, таких як, наприклад, нещодавно схвалена FDA вакцина проти респіраторно-синцитіального вірусу Abrysvo.

Читати також:

У військовослужбовців США серйозні проблеми із серцем після вакцинації від COVID-19 (+Відео)

В Конгресі США пройшли слухання про ймовірні побічні дії від короновакцинації

Головні медичні новини фармгалузі США у жовтні 2023 року: прориви у лікуванні, нові ліки, експериментальні дослідження

Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *