Першою скульптурою, яку спалили на фестивалі Burning Man-2023, був український фенікс

Біля пустелі Блек-Рок у Неваді під час фестивалю Burning Man-2023 українська команда влаштувала перформанс — у вогні постала із попелу скульптура фенікса.

Відповідне відео у Facebook розмістив співзасновник одного з найбільших фондів допомоги українським військовим «Повернись живим», заступник міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Віталій Дейнега.

Реалізатором проекту є Елен Лопаткіна, а ідея належить українським художникам Олексію Саю та Богдані Косміній.

«Скульптура була оточена коробом, як памʼятники на наших площах. Але кілька годин тому вона стала вогняним стовпом з якого народився Фенікс. Ми з Аллою Лопаткіною, командою Stroom Art та художником Олексієм Саєм та архітекторкою Даною Косміною дуже хотіли, щоб саме цей твір відбувся. І у нас вийшло», – розповів Віталій.

Чоловік каже, що алегорія цього твору дуже проста.

«Нас як націю хотіли знищити. Але вогонь нас загартував. Ми вийшли з вогню і він тільки зробив нашу шкіру грубшою, а нас – сильнішими. Ми переродились крізь вогонь. І нехай ми цього для себе не вибирали – але ми впорались і продовжуємо це робити кожного дня», – пояснив Дейнега.

Чоловік закликає художників, які хочуть представити свою роботу на фестивалі в наступному році – писати на електронну пошту stroom.bm@gmail.com. Команда планує визначитися з роботою на наступний рік протягом декількох найближчих місяців.

«Можете прислати прості скетчі та опис, якщо ми зацікавимось – напишемо. Найголовніше для нас – це що саме скаже людству ця робота. Бо Фенікса в медіа побачать десятки мільйонів людей. Ми не хочемо занижувати цю планку», – додав Дейнега.

Попри те, що фізичну інсталяцію в повному розмірі створювали вже в США, українська команда проєкту проводила під Києвом тестове спалення прототипу за підтримки організаторів ГогольFest. Для цього створили прототип у зменшеному розмірі, щоб зрозуміти, як спалення дерев’яної конструкції вплине на основний металевий тризуб.

«Burning Man лише має анархістичний вигляд. Насправді ж, це дуже серйозна робота з підготовкою, бо монтаж, наприклад, проходить в дуже екстремальних умовах, я б сказав, що в марсіанських. Тому все було затверджено: від плану з монтажу до плану зі спалення», — уточнив Олексій.

У підтримку проєкта «Фенікс» українська команда представила символічну анімаційну легенду про птаха, який відродився після жорстокої битви. Поетичну легенду про Птаха-фенікса зачитала українська волонтерка Тата Кеплер, засновниця благодійного руху «Птахи», яка кілька днів тому отримала відзнаку «Національна легенда України» від президента України.

Ми маємо бути присутні в світовому культурному полі. Ще раз, такі івенти як Burning Man, як Бієнале, кінофестивалі, ми маємо, країна має бути скрізь. Весь світ має розуміти, що це дуже творча, дуже розвинена нація, дуже самобутня, яка здатна створювати щось дуже автентичне, своє і яка може культурними інструментами транслювати меседжі світу, як Фенікс. У нього дуже простий і очевидний меседж», — зазначив Дейнега.

Цього року Україну на Burning Man представляє ще одна інсталяція — «Храм їжака». Її представила команда «Спільноти бьорнерів України». Скульптура стала «меморіалом пам’яті українцям, що загинули під час повномасштабної війни»: під куполом у вигляді їжака зібрані рамки з історіями загиблих художників, артистів, музикантів та інших митців.

«Храм їжака» складається з протитанкових їжаків, на яких розмістили історії загиблих українських воїнів.

Ярослав Корець, голова «Спільноти бьорнерів України» казав, що цією роботою він разом із командою спробував поєднати «зовсім не військову парадигму учасників Burning Man з нашим повсякденням і ще раз нагадати, що кожен день в Україні вмирають люди від гармат і ракет».

Деталі


Фестиваль Burning Man щорічно проводиться у США. Організатори називають фестиваль експериментом зі створення спільноти радикального самовираження. Протягом тижня у рамках фестивалю встановлюються твори сучасного мистецтва. Деякі їх спалюються творцями до закінчення Burning Man.

Організатори називають свій фестиваль експериментом зі створення спільноти радикального самовираження. На тиждень біля пустелі встановлюють твори сучасного мистецтва. Автори деяких творів спалюють їх самі ще до завершення фестивалю. На території нічого не продається, тому про харчування, житло та інші потреби учасники дбають самі, а після завершення фестивалю власноруч прибирають за собою.

Цього року на Burning Man представлені дві мистецькі роботи з України. Перша — птах Фенікс, що нагадує тризуб. Роботу вже символічно спалили у перші дні фестивалю. Інший український твір — «Храм їжака» (The Hedgehog Temple). Це артоб’єкт у формі велетенського їжака. Усередині на протитанкових їжаках розмістять історії загиблих воїнів.

Читати також:

Десятки тисяч американців опинилися без їжі у пустелі Невади

США продовжили дію TPS — спеціального статусу захисту для громадян України в Штатах до 2025 року

Робота в США 2023: корисні онлайн-сервіси з пошуку роботи для іммігрантів з України

Українські біженці переїхали до США і за півроку відкрили ресторан (+Відео)

Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

2 thoughts on “Першою скульптурою, яку спалили на фестивалі Burning Man-2023, був український фенікс

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *