Свіжі дані щодо фінансових ринків та економічної ситуації в Сполучених Штатах

Кількість американців, які подають нові заявки на допомогу з безробіття, збільшилася до тримісячного максимуму. Також у Сполучених Штатах вперше за сім місяців упали роздрібні продажі.

Про це свідчать свіжі дані Бюро трудової статистики (BLS), опубліковані в середу.

США, безробіття, заявки

Число американців, які вперше звернулися за допомогою з безробіття, минулого тижня збільшилося на 13 тис. і склало 231 тис., — йдеться у звіті міністерства праці США. Це максимальний рівень майже за три місяці. Згідно з переглянутими даними, тижнем раніше показник склав 218 тис., а не 217 тис., як повідомлялося раніше. Кількість американців, які продовжують отримувати допомогу з безробіття за тиждень, що завершився 4 листопада, зросла до 1,865 млн порівняно з переглянутими 1,833 млн тижнем раніше. Показник підвищився за підсумками восьмого тижня поспіль і зараз знаходиться на максимальній позначці приблизно за два роки. Експерти в середньому очікували збільшення до 1,847 млн з оголошеного раніше рівня попереднього тижня 1,834 млн.

Тим часом обсяг промислового виробництва в Штатах впав у жовтні на 0,6% порівняно з попереднім місяцем, повідомила Федеральна резервна система (ФРС). Це максимальне зниження показника за останні чотири місяці.

Жовтневі дані щодо інфляції в США позитивні для ринку


За даними Бюро праці та статистики (BLS) зафіксовано падіння індексу споживчих цін (ІСЦ) до 3,2%. Згідно з цією оцінкою, темпи інфляції у США знизилися на 0,5% у жовтні до 3,7%, зафіксованих у вересні, що свідчить про те, що американські та світові ринки знаходяться на етапі відновлення.

Дані інфляційних очікувань, що вийшли нещодавно, показують змішану картину. Щодо базової інфляції, то фіксується зростання цін на страхування автомобілів (зростання цін прискорилося до +1,9% м/м після +1,3% м/м у вересні, а за рік склало значні 19,2%), також зросли в ціні відпочинок, персональні послуги, одяг, транспортні послуги (+0,8% м/м), медичні товари (+0,4% м/м) та послуги (+0,3% м/м). Знизилися в ціні нові (-0,1% м/м) та автомобілі (-0,8% м/м), авіаквитки, телекомунікаційні послуги.

Очікується, що ціна на золото також зросте і досягне $3000 у 2024 році наступного року. Конфлікт, що триває на Близькому Сході, що вибухнув між Палестиною та Ізраїлем, вплинув на ціну золота, трагічні події призвели до подвоєння ціни на золото більш ніж на 12%. Золото виросло до $1815 і цього тижня зросло до $1968. Інвестори розглядають золото як безпечну гавань та захист від наслідків, спричинених регіональними конфліктами.

У 2023 році яструбина позиція Федеральної резервної системи щодо зростання відсоткових ставок принесла дивіденди на тлі інфляції, що зараз знижується. Згідно з ринковими даними від 15 листопада, індекс споживчих цін (ІСЦ) впав до 3,2%, що є ще одним зниженням порівняно з його відсотковим показником у вересні. Розвиток ситуації з інфляцією та відсотковими ставками показує, що світові ринки та ринки США, ймовірно, відновляться найближчим часом після різкого падіння за останні два місяці. З жовтня індекс споживчих цін знизився, як і рівень інфляції на фінансових ринках. Це означало, що інфляція сповільнюється, що вказує на добрі новини для інвесторів.

США та світовий ринок відреагували на цю новину оптимістично, і наслідки подій відчулися на фінансовому ринку. Серед подій, пов’язаних із цим, був стрибок фондового Nasdaq Stock, який злетів на 2,37%. Промисловий індекс Dow Jones зріс на 1,43%, а Russell 2000 – на 5,4%. SPX виріс на 1,91%, Sensex виріс на 580 пунктів. Золото, з іншого боку, також зросло на 3,27% після оприлюднення індексу споживчих цін, що також вплинуло на зростання інших сировинних товарів.

Як ФРС поступить зі відсотковою ставкою у листопаді?


Опублікований звіт BLS показав, що інфляція у США у жовтні у місячному вираженні була нульовою (мінімум за 15 місяців) порівняно з +0,4% місяць до місяця у вересні. Ці дані є позитивними для ринку.

У річному вираженні загальна інфляція знизилася до 3,2% рік у рік проти 3,7% рік у рік у вересні. Зниження цін на бензин на 5% місяць до місяця компенсувало зростання цін на житло, яке, як і раніше, робить основний внесок в інфляцію. Базова інфляція (Core CPI), що не включає харчі та енергоресурси та вважається більш стійким показником інфляції, сповільнилася до 4,0% рік до року, що є найменше з вересня 2021 року. Зростання цін на послуги, не пов’язані з енергоресурсами, сповільнилося до 0,3% місяць до місяця з 0,6% місяць до місяця у вересні та стало мінімальним з червня. Динаміка цін на послуги найбільш стійка та найбільш пов’язана з напруженістю ринку праці, для охолодження перегріву якого Федрезерв, зокрема, і здійснює підвищення ставки.
Починаючи зі звіту за жовтень 2023 року, BLS вносить зміни до методики розрахунку цін на медичне страхування – раніше вони перераховувалися раз на рік, тепер раз на півроку. Коригування продовжаться і надалі на піврічній основі. Зміни могли призвести до технічного підвищення темпів зростання цін на страхування в охороні здоров’я.

Дані щодо інфляції зараз цікаві ринку насамперед з погляду можливої реакції ФРС, ставка якої на рівні 5,25-5,5% вже знаходиться на максимумі за 22 роки. Дані, що підтверджують зниження загальної інфляції дають більше підстав вважати, що ФРС може не знадобитися подальше підвищення ставки. Котирування ф’ючерсів на ставку ФРС (CME) оцінюють зараз ймовірність збереження ставки на грудневому засіданні без зміни як 95% проти 85,5% напередодні, також приблизно з ймовірністю 95% ринок чекає збереження ставки й в січні, а з травня вже слід чекає на її зниження. Goldman Sachs очікує початку зниження ставки лише в IV кварталі 2024 року, а Morgan Stanley – вже з червня 2024 року.

Коротко

  1. Наступного року Amazon розпочне онлайн-продаж автомобілів.

Американський Amazon.com Inc. дозволить продаж автомобілів у США на своїй платформі електронної торгівлі наступного року, — йдеться у повідомленні компанії. Машини південнокорейської компанії Hyundai стануть першими, доступними для покупки. Клієнти зможуть купувати нові автомобілі, доступні в найближчих до них дилерських центрах, на сайті Amazon, а потім оформляти замовлення онлайн, використовуючи варіанти оплати, в тому числі за рахунок кредитних коштів. Після цього машина або буде доставлена покупцю, або він зможе забрати її в дилерському центрі.

2. У США ставки іпотечних кредитів знизилися за підсумками третього тижня поспіль.

Середня ставка за 30-річними кредитами у четвер становила 7,44% річних у порівнянні з 7,5% тиждень тому, за даними державної іпотечної корпорації Freddie Mac. Роком раніше вона становила 6,61%. П’ятнадцятирічні кредити надаються нині в середньому під 6,76% річних проти 6,81% тижнем раніше та 5,98% рік тому. Національна асоціація ріелторів (NAR) прогнозує зниження ставок за 30-річною іпотекою нижче 7% річних навесні наступного року. Тим не менш, вони, як і раніше, залишатимуться вище 6%.

3. У жовтні кількість новобудов у США зросла на 1,9%.

У США кількість будинків, будівництво яких було розпочато у жовтні, збільшилося на 1,9% щодо попереднього місяця і склало максимальні з липня 1,372 млн у перерахунку на річні темпи, — йдеться у прес-релізі Мінторгу країни. У вересні кількість новобудов дорівнювала 1,358 млн, за початковою оцінкою. Згідно з переглянутими даними, їх кількість склала 1,346 млн. Будівництво будинків, розрахованих на одну сім’ю, минулого місяця збільшилося на 0,2% і склало 970 тис. У випадку багатоквартирних будинків (включаючи апартаменти та кондомініуми), більш волатильного сегменту ринку, кількість новобудов зросла на 4,9% — до 382 тис. .

Ключовий звіт з ринку праці США. Чому він так важливий?


На початку кожного місяця в США публікується офіційний звіт із зайнятості та безробіття від BLS. Треба сказати, що реліз не просто важливий, а дуже важливий. Навряд чи будь-який ще блок макростатистики може викликати такі суттєві зміни на ринках різних активів, включаючи акції та облігації.

Англійське позначення: кількість робочих місць, створених у несільськогосподарському секторі — non-farm payrolls; рівень безробіття — unemployment rate
Дата виходу: щомісячно
Ким публікується: Бюро статистики, Міністерство праці

Опис індикаторів

То чому ж ці дані такі впливові? Почнемо з того, що дані про рівень зайнятості надходять дуже своєчасно лише через тиждень після завершення звітного періоду. Також звіт містить масу подробиць про ринок праці та доходи домогосподарств, а отже, допомагає прогнозувати майбутню економічну активність. Так чи інакше йдеться про добробут американців, адже зарплати становлять основне джерело поповнення сімейного доходу, а на споживчому попиті базується вся економіка США. Чим більше грошей отримують прості громадяни, тим більше вони купують, стимулюючи народне господарство. І навпаки, чим більше людей залишається без роботи, тим сумніша ситуація, в результаті економіка може увійти в рецесію.

Блок даних складається з кількох основних компонентів:

• Число робочих місць, створених у несільськогосподарському секторі (non-farm payrolls) – мабуть, найважливіший показник. Включає повністю та частково зайнятих і у приватному, і державному секторах. Формується з урахуванням опитування підприємств.

• Число робочих місць, створених у приватному секторі.

Рівень безробіття – друга за значущістю компонента звіту – кількість безробітних як відсоток від усієї робочої сили. Формується з урахуванням опитування домогосподарств. Чим нижчий показник, тим кращий стан економіки. Однак у пострецесійний період у США довго спостерігалася ситуація, коли зневірені громадяни перестають шукати роботу, тому більше не вважаються безробітними і виходять зі складу робочої сили.

Underemployment rate — відсоток безробітних, які об’єднують не лише фактично непрацюючих, а й осіб, які незадоволені своїм місцем роботи, але не мають змоги знайти інше через стан економіки.

• Середня погодинна ставка зарплати. Цікавою є її відсоткова зміна. Чим вона вища, тим значнішим є споживчий попит, а також інфляція.

• Середня тривалість робочого тижня. Часто буває так, що спочатку зростає цей показник, а за ним слід найм, коли нинішні працівники починають не справлятися зі збільшеним обсягом роботи.

• Також цікавим є розбиття нових робочих місць по секторах, зокрема зайнятість у промисловому секторі. Нинішньою проблемою США є той факт, що більшість робочих місць створюється в малооплачуваних галузях, наприклад, у сфері обслуговування, важливим є створення більш кваліфікованих і довгострокових вакансій, наприклад у промисловості.

Водночас сукупність показників дає широку картину стану ринку праці та економіки.

Вплив ринку

Інвестори насамперед звертають увагу на те, наскільки змінилися показники порівняно з консенсус-прогнозами аналітиків, хоча важливими є й довгострокові тенденції. Новина про зростання зайнятості в країні здатна спричинити позитивне хвилювання в інвесторів. Якщо кількість людей, що працюють, збільшується, то зростають і доходи населення. А значить, зростають продажі та прибутки корпорацій. Це є сприятливим для акцій. Винятком є ситуація, коли економіка працює на межі можливостей, зростають інфляційні очікування, отже, ФРС може підвищити відсоткові ставки. І навпаки, слабкість ринку праці є приводом замислитись про вихід їх акцій.

Облігації. Реакція паперів з фіксованою прибутковістю залежить від стадії економічного циклу, у якому перебуває економіка. Якщо відновлення тільки почалося і ключові відсоткові ставки можуть ще довгий час залишитися на низьких рівнях, то зростання кількості робочих місць може мати помірно-негативний вплив на котирування. Однак якщо збільшення зайнятості припало на пік економічної активності — це може призвести до обвалу ринку облігацій, зростання інфляційних очікувань та процентних ставок. Навпаки, депресивний ринок праці вкрай сприятливий для облігацій, оскільки часто вони служать захисним активом, оскільки гарантують отримання купонного доходу.

Курс долара. У цьому випадку все просто і однозначно. Чим більше робочих місць створено в економіці і чим нижчий рівень безробіття, тим позитивніше це для американської валюти, бо говорить про силу народного господарства США.

Сильні сторони звіту:
• своєчасність виходу даних.
• широта огляду, його важливість з погляду відображення стану економіки.

Слабкі сторони звіту:
• показник створених робочих місць часто переглядається у наступні місяці.Читати також:


Цукерберг відзвітував про прибутки Facebook

Економіка США в III кварталі зросла на 4,9%, вище за прогнози

ФРС оцінила економіку США на початку жовтня як стабільну
Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “Свіжі дані щодо фінансових ринків та економічної ситуації в Сполучених Штатах

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *