У США розпочалося виробництво «чистого» водню на атомній електростанції «Найн-Майл-Пойнт» в Освего, штат Нью-Йорк, що належить енергетичній компанії Constellation.
Це перший подібний проєкт у Сполучених Штатах.
Низькотемпературний PEM-електролізер виробництва Nel Hydrogen, встановлений на АЕС Nine Mile Point, використовує 1,25 мегавата на годину для виробництва 560 кг чистого водню на день, що більш ніж достатньо для покриття споживання водню на електростанції, — повідомляє компанія.
Проєкт вартістю 14,5 млн доларів фінансово підтримується Міністерством енергетики США (DOE). Планується продемонструвати, що атомні електростанції дозволять знизити вартість та збільшити виробництво водню з нульовими викидами.
Водневий проєкт на АЕС Найн-Майл-Пойнт — один із чотирьох демонстраційних проєктів, що підтримуються Міністерством енергетики з виробництва «чистого» водню на атомних електростанціях.
Проєкт також є частиною міністерської ініціативи Hydrogen Shot, яка спрямована на зниження вартості водню на 80 відсотків до 1 долара за 1 кілограм за 1 десятиліття.
У світі оголошено про кілька проєктів із виробництва водню за допомогою атомної електроенергії — у Канаді, Китаї, Росії, Великій Британії та США.
Воднева стратегія Франції передбачає використання атомної енергії для водню.
Великобританія також розглядає атомну енергетику як можливий виробник «безвуглецевого» водню у великих масштабах.
У 2022 році у Швеції було укладено перший договір на постачання «рожевого» водню, як іноді позначають H2, вироблений за допомогою електроенергії атомних електростанцій.
Hydrogen Shot: Уряд США має на меті знизити вартість «чистого водню» до $1/кг до 2030 р.
Міністерство енергетики США (DOE) запустило ініціативу Hydrogen Shot, спрямовану на зниження вартості чистого водню (clean hydrogen) на 80% до 1 долара за кілограм за десятиліття. Досягнення цієї мети допоможе Америці впоратися з кліматичною кризою і швидше досягти мети адміністрації Байдена-Харріс з нульового балансу викидів вуглецю до 2050 року, створюючи при цьому робочі місця, що добре оплачуються, і забезпечуючи зростання економіки, — йдеться в заяві міністерства.
Воднева ініціатива стала частиною ширшого комплексу заходів Energy Earthshots, спрямованих на прискорення проривe у галузі чистої енергії.
Галузі промисловості починають впроваджувати чистий водень для скорочення викидів, але, як і раніше, існує безліч перешкод для його масштабного застосування. Наразі водень із відновлюваних джерел енергії коштує близько 5 доларів за кілограм, — вважає DOE. Досягши мети зниження витрат на 80%, «ми можемо створити стимул для п’ятикратного збільшення попиту, забезпечивши зростання виробництва чистого водню за допомогою відновлюваних джерел енергії, ядерної енергії та теплової конверсії. Це створить більше робочих місць у сфері чистої енергії, скоротить викиди парникових газів та дозволить Америці конкурувати на ринку чистої енергії у глобальному масштабі».
У заяві не сказано, як саме американці знизять вартість чистого водню так швидко.
Відповідно до нещодавнього масштабного дослідження про перспективи водневої економіки, проведеного Energy Transitions Commission (ETC), до 2030 року зелений водень коштуватиме менш як 2 долари за кілограм у більшості регіонів світу, а у сприятливих — із дуже дешевими відновлюваними джерелами енергії — менше.
У рамках Водневої програми Міністерства енергетики організовано збирання інформації про водневі проєкти, що реалізуються в США.
Читати також:
$ 2 500 за МВт: гуртові ціни на електроенергію за добу злітали в Техасі у 25 разів і більше
Перший за 30 років: у Джорджії запущено ядерний реактор, збудований з нуля
Зелена електроенергія стає надто дорогою: у США відмовляються від контрактів
Світлина з відкритих джерел