Чи заважає акцент влаштуватися на роботу за кордоном?

В Америці є хороша фраза: «Не смійся з людини, яка розмовляє з акцентом, вона знає мінімум дві мови».

Більшість людей, які розмовляють англійською мовою по всьому світу, говорять нею з акцентом, то чи може акцент перешкодити при пошуку роботи й в кар’єрі в США?


Англійською, як і будь-якою мовою, дійсно можна говорити по-різному. Крім того, що існують австралійський, американський, британський та інші варіанти, які носії мови, як правило, легко розрізняють, всередині цих варіантів можна виділити акценти різних регіонів і груп.

Британський викладач мови, автор курсів Tim Goddard Speech Тім Годдард розповів, що серед його клієнтів, які хочуть навчитися говорити зі стандартним британським акцентом, 60% — слов’яни. Частина з них йдуть на такі курси, щоб підвищити свої шанси знайти роботу в іноземній компанії або досягти успіху в подальшому просуванні кар’єрними сходами.

Акцент неважливий, якщо людина — експерт у своїй справі?


Проблема акцентів та його ролі для соціального успіху обговорюється на глобальному рівні вже деякий час. Згідно з опублікованим у червні міжнародним дослідженням компанії SAP Concur, кожен п’ятий працівник скаржиться, що особливості вимови є перешкодою для того, щоб їх відправляли у відрядження.

Згідно з дослідженням, не будь-який акцент призводить до дискримінації. Наприклад, якщо людина з британським акцентом шукала роботу в США або, навпаки, з американським у Великій Британії, то такі люди з упередженнями з боку наймачів ніколи не стикалися. Однак при виборі між двома кандидатами, в одного з яких був помітний іноземний акцент, наприклад, китайський чи польський, перевага надавалася кандидату, чия рідна мова англійська. На думку авторів дослідження, обґрунтовуючи причини відмови таким кандидатам, працедавці стверджували, що їх турбують потенційні проблеми, які можуть виникнути у комунікації, проте насправді це пов’язано з забобонами, можливо, підсвідомими. Цікаво також, що переважно з дискримінацією через акцент зіштовхувалися жінки. «Чоловіків частіше оцінювали за їхніми професійними якостями, незалежно від їхнього акценту», — зазначила Джесіка Спенс.


За результатами іншого дослідження, проведеного групою американських учених, які спеціалізуються в маркетингу та бізнес-процесах, з’ясувалося, що люди загалом схильні менше довіряти менеджерам із продажу, якщо вони говорять з акцентом — таких фахівців підсвідомо вважають менш компетентними. Були також дослідження про вплив акценту на ухвалення рішень щодо просування кар’єрними сходами — наприклад, про те, що в США менеджери з меншою ймовірністю висувають на підвищення на посаді співробітників з іспанським акцентом. За останніми оцінками, зараз у США частка дітей, для яких іспанська є рідною — 25,7%.

Дискримінація на ґрунті акценту таки існує?


Ідеальна британська англійська, якій навчав професор Хіггінс Елізу Дулітл у п’єсі Шоу і якій зазвичай вчать британські фонетисти зараз — це та мова, якою розмовляють члени королівської родини та журналісти провідних медіа BBC. Загалом, за словами засновника фонду Sutton Trust, який займається проблемою соціальної мобільності у Великій Британії, це менш як 10% населення.

У США ієрархічність регіональних акцентів виражена менше, і до іноземних акцентів, там ставляться порівняно лояльно. «У США акцент не впливає на роботу, на підвищення кар’єрними сходами, на ведення бізнесу — взагалі ні на що не впливає, якщо ви говорите зрозуміло. В Америці багато іммігрантів, особливо в таких штатах, як Каліфорнія або Нью-Йорк, тут кожен другий з акцентом». До акцентів американці «супертолерантні», і їм у середньому більш-менш байдуже яка ваша вимова: «Вони дуже бізнесові та прагматичні люди, якщо твій бізнес привабливий, вони знайдуть спосіб тебе зрозуміти, хоч би яким у тебе був акцент і взагалі мова».

Однак питання до різноманітності акцентів виникають і там. Наприклад, нещодавно ЗМІ писали про те, як актрису австралійського походження Марго Роббі в соцмережах закликали «розмовляти американською мовою» і позбутися акценту. Мають попит у Північній Америці послуги з покращення вимови. CNBC пише про нью-йоркську компанію Accent Advisor, яка обіцяє навчити «стандартному американському акценту, котрий ви чуєте від провідних ведучих новин та представників освіченого класу». Лінгвістка Трейсі Дервінг з Альбертського університету в Канаді розповіла виданню, що хоча навчання вимові можуть вести дипломовані фахівці з фонетики, курси, які обіцяють позбавити будь-якого акценту в короткий термін, користуються більшою популярністю.


Тренування акценту — це більшою мірою психологічна допомога, кажуть самі викладачі. Нью-йоркська компанія, яка обіцяє навчити «стандартному американському», у відповіді на запит CNBC підкреслила, що їхня мета — не викорінити акцент, а «розширити можливості людини, щоб вона могла більш ефективно і впевнено доносити свої думки, зберігаючи свою унікальну культурну спадщину». Тім Годдард, на головній сторінці курсів якого перераховані через кому «голос, акцент, комунікація, впевненість у собі», відповідаючи на запитання, зазначив, що за його досвідом, впевненість та чіткість при вимові важливіша, ніж правильність мови.

«Щойно мої клієнти починають усвідомлювати та контролювати базові принципи інтонування, а не намагаються вимовляти ідеально кожен звук, вони перестають турбуватися про те, як вони звучать, — каже він. — У результаті вони говорять впевненіше і, як наслідок, справляють на слухачів більш сприятливе враження».

Багато залежить від обраної професії


У таких сферах, як медицина, юриспруденція, авіація, банківська сфера та інвестиції, довіра клієнтів відіграє вирішальну роль у прибутковості бізнесу. На жаль, фахівці з акцентом викликають у клієнтів менше довіри (у цьому немає вини роботодавців, це життя).

Вимова досить важлива для блогерів, особливо якщо вони спеціалізуються на темах, які передбачають високий рівень довіри з боку аудиторії. «Наприклад, якщо людина з якимось диким акцентом говоритиме про фінанси, підсвідомо його слухачі вважають інформацію про те, що вона в цій країні нещодавно, а отже, навряд чи їй варто довіряти в таких питаннях, — кажуть експерти. — Інша річ, якщо ти гонщик — тут взагалі не має значення, звідки ти і як давно приїхав. Зрозуміло, якщо ти програміст, все одно, який у тебе акцент».

Найменше проблем з акцентами у технологічній сфері.

У США в багатьох компаніях на високих посадах працюють індійці, які говорять з найжахливішим акцентом, але це їм не заважало пробиватися кар’єрними сходами. В IT та бізнесі дуже багато людей з Індії та Китаю. Вони всі говорять з дуже яскраво вираженим акцентом, проте вони цілком успішні.

У американських технологічних компаніях акцент немає значення для кар’єри. Це дуже мультинаціональне середовище, такі компанії часто дотримуються принципу diversity (різноманітності) і навіть спеціально формують команди таким чином, щоб у них були різні за культурою та походженням люди. У цьому середовищі дуже багато фахівців, які не є носіями англійської мови, і всі вони говорять з акцентом.

В інших професіях таке поняття як old boys club (клуб старих друзів), коли приналежність до певної групи полегшує твій кар’єрний шлях. Акцент та словниковий запас відображають у якій школі ти навчався, який університет закінчив, хто твої батьки. Все це визначає твоє соціальне походження і систему цінностей, вкладених ложечкою у твою голову, а також забезпечує мережею контактів. Ось це все й допомагає у певних сферах та на високих рівнях.

У підприємницькому середовищі ставлення до акценту більш лояльне, ніж у корпоративному світі.

Легендарний засновник акселератора Y Combinator Пол Грем відкрито заявляв, що відчуває упередження до кандидатів із сильним іноземним акцентом. «Якщо у вас є хоч трохи мозку, — говорив він в інтерв’ю виданню Inc., — то ви розумієте, що у вас більше шансів на успіх, якщо ви говорите хорошою англійською, так що, якщо люди не змогли позбутися сильного акценту, вони мають бути зовсім глухими». Ця репліка викликала гучні протести у мультикультурній підприємницькій спільноті, проте Грем був непохитний. «Ви не можете змушувати людей докладати зусиль, щоб вас зрозуміти», — написав він пізніше у себе в блозі.

Що на то Голлівуд?


Існує одна сфера, де акцент практично необхідний як показник успішної кар’єри. Якщо ти актор, то будь-який акцент означає, що тобі доступний лише обмежений діапазон ролей. Якщо в тебе хоч якийсь наліт слов’янського акценту, то в тебе ролі або без слів, або виключно поляків, українців та інших слов’ян. А таких ролей у Голлівуді не може бути багато.

Як пише Los Angeles Times, у Каліфорнії на навчання вимові зазвичай наймають акторів та продюсерів, а робота таких коучів може полягати ще й у тому, щоб навчити людину говорити з певним іноземним акцентом. Більшість вчителів та творців подібних курсів, як зазначає видання, не лінгвісти, а колишні актори, які відкрили в собі здібності та інтерес до діалектів та акцентів. Хороший слух та музичне минуле теж може допомогти в цьому.

Вказаний у статті розкид цін за їхні послуги — від $150 до $400 за годину.

Однак не один акцент, а розуміння культури і відкритість у діалозі значно важливіші для ефективної комунікації, ніж сама вимова. Ти все одно завжди сприйматимешся як іноземець, але краще і корисніше бути іноземцем цікавим і доброзичливим. Внутрішнє правило на роботі за кордоном — завжди намагатися більше посміхатися, працюючи із європейцями та з американцями. Намагатися бути зрозумілим для них!

Читати також:

Корисні онлайн-сервіси у США: медична допомога, робота та житло

Що робити далі в США, якщо ви приїхали за програмою Uniting for Ukraine

Як оформити дитину до школи одразу по приїзду до США: приклад Каліфорнії

У США українським пенсіонерам почнуть платити державну пенсію

Скільки коштує в США зібрати дитину до школи


Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

2 thoughts on “Чи заважає акцент влаштуватися на роботу за кордоном?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *