Свіжі дані щодо фінансових ринків та економічної ситуації в США

Сигнали ФРС, дані з економіки США, чи залишить JPMorgan Chase Китай, дефіцит на ринку житла США, суперечливі прогнози щодо S&P 500. Про ці та інші теми читайте в огляді світових ЗМІ за 4 грудня.

Інфляція у США продовжує знижуватися

Напередодні було опубліковано американський індекс витрат на особисте споживання (PCE), — повідомляє Yahoo Finance. Він досяг за підсумками жовтня найнижчого рівня з 2021 року – 3% у річному вираженні порівняно з 3,4% у вересні. Дані збіглися з очікуваннями аналітиків. Базовий PCE, який виключає волатильні категорії харчів та енергоносіїв, зріс на 3,5% порівняно з 3,7% місяцем раніше. Це також збігається із розрахунками експертів.

Зниження показника підвищує шанси на розворот ФРС у бік пом’якшення грошово-кредитної політики. «Регулятор має всі можливості для збереження ставки на грудневому засіданні, — твердять економісти. — Цикл посилення політики ФРС, швидше за все, завершено. Оскільки PCE, ймовірно, впаде нижче 2,5% навесні, перше зниження ставки можливе у червні 2024 року».

Ринки США торгувалися різноспрямовано. Зростання на 1,47% продемонстрував Індекс Dow Jones, завершивши листопадове ралі з показником +8%, тоді як Nasdaq впав на 0,23%, але зріс на 10% за підсумками листопада.

Падіння інфляції в єврозоні налаштовує ЄЦБ проти ринків

Зростання споживчих цін у 20 країнах єврозони до 2,4% у листопаді з 2,9% у жовтні значно нижче за очікування у 2,7%, — повідомляє Reuters. Зниження показників відбулося майже по структурі інфляції. «Загалом уже третій місяць виходить однозначно хороший звіт щодо інфляції«, — зазначає Каміл Ковар, старший економіст Moody’s Analytics.

Фактичні дані ставлять під сумнів заяви чиновників ЄЦБ, що повернення до таргету буде складним процесом і вимагатиме тривалого утримання ставок на високому рівні. Навіть інфляція без урахування харчів та енергоносіїв, за якими уважно стежить ЄЦБ, у листопаді впала до 3,6% із 4,2% у жовтні. Це ставить Центральний банк єврозони та інвесторів на шлях зіткнення, оскільки вони, схоже, бачать різні шляхи розвитку подій, як щодо споживчих цін, так і відсоткових ставок.

Ключова причина розбіжностей у тому, що власні прогнози ЄЦБ рідко здійснюються. За останні роки регулятор кілька разів був змушений відмовлятися від своїх же слів. Деякі економісти стверджують, що моделювання поточної інфляції складне, тому що основною рушійною силою є корпоративні прибутки, а не заробітна плата, як за звичайних хвиль зростання цін.

Зростання прибутку компаній може запобігти спаду економіки США

WSJ у своєму макроекономічному огляді пише, що зростання прибутку американських компаній знижує ймовірність рецесії економіки країни. Міністерство торгівлі США минулого тижня повідомило, що прибуток до оподаткування зріс у III кварталі на 1,1% порівняно з роком раніше. У ІІ кварталі було зниження на 6% рік до року.

Однак ця цифра прибутку включає звіти федеральних резервних банків, які зазнають збитків через різке підвищення ставок. Якщо виключити частку ФРС, прибуток корпорацій зріс на 6,7% у III кварталі порівняно зі зростанням на 1,6% у II.

Зростання прибутку, ймовірно, продовжиться, — так випливає з опитування аналітиків. Це може мати велике значення і для фондового ринку, і для економіки – згідно з історичними даними, у разі зростання прибутку після короткочасного спаду ВВП вже не буває рецесій. Втім, цей сценарій не виключається 2024 року, попереджають аналітики, вказуючи на численні відхилення макроекономічних даних від стандартних історичних моделей. Наслідки викликані пандемією коронавірусу продовжують впливати на економіку США та інших країн.

Що аналітики з Волл-стріт говорять про прогнози на 2024 рік

Yahoo Finance опублікувало докладний огляд прогнозів щодо фондового ринку США на 2024 рік. За підсумками 11 місяців 2023 року індекс S&P 500 зріс на 19,7%, проте він все ще на 4,2% нижчий за рекордний максимум 3 січня 2022 року (4796,56). Зазвичай аналітики прогнозують наступного року в середньому історичному діапазоні +10%. Цього року стратеги мають ширший спектр думок – цільові показники варіюються від — 8,58% до +19,7% від поточного рівня. Рік тому більшість прогнозів були негативними й, як показав час, вони не справдилися.

S&P 500 зросте у 2024 році, попри невтішні прогнози зростання ВВП, випливає з узагальненого аналізу. Проте стратеги не мають єдності думок щодо того, чи увійде економіка США до рецесії.

Цільові показники S&P 500 на 2024 рік (поточний рівень індексу – 4594):

JPMorgan — 4200;
Morgan Stanley — 4500;
UBS – 4600;
Wells Fargo — 4625;
Goldman Sachs — 4700;
Societe Generale — 4750;
Barclays — 4800;
Bank of America — 5000;
Дойче Банк — 5100.

За найсвіжішими даними за третій квартал американська економіка зросла на 5,2% у річному обчисленні проти раніше озвучених 4,9%. І це добрі новини для фондового ринку, оскільки підвищуються шанси на швидке зниження ставок. Однак геополітичні ризики зростають через протистояння США та Китаю – глави найбільших інвестбанків не виключають, що їм доведеться згорнути бізнес у Піднебесній.

Облігації у США дешевшають після заяв чиновників ФРС


Дохідність дворічних облігацій США впала до 4,8% на тлі виступу представників ФРС. Трейдери прислухалися до виступів безлічі спікерів Федеральної резервної системи минулого тижня та на початку цього.


Так, голова ФРС Крістофер Воллер заявив, що недавнє уповільнення економічної активності може вказувати на те, що політика ФРС вже є досить жорсткою, щоб стримати інфляцію. На думку банківського чиновника, якщо не трапиться якихось серйозних потрясінь, США цілком здатні здійснити м’яку посадку. Мішель Боумен заявила, що навпаки розраховує підтримати додаткове посилення грошово-кредитної політики, щоб повернути інфляцію до цільового рівня центрального банку. Проте ринок прислухався до оптимістичніших сигналів.

Аналітики зазначають, що 100% рецесії в США поки що немає. Це може призвести до ралі наприкінці 2023 року, вважає Лорен Гудвін з New York Life Investments. Вона зазначила, що у минулих економічних циклах ринки, як правило, не оцінювали рецесію доти, доки не збільшилися заявки на допомогу з безробіття і доходи не почали різко знижуватися. Однак це ознаки того, що рецесія вже настала.

Deutsche Bank дає найвищий прогноз щодо S&P 500

Німецький Банк очікує зростання американського індексу S&P 500 у 2024 році до позначки 5 100 пунктів, тобто на 12% від поточних показників. Це максимально висока планка з озвучених на ринку прогнозів, повідомляє Market Watch. Причому стратеги припускають, що у 2024 році індекс може досягти позначки й у 6 000 пунктів, але потім опуститься до кінця року до 5 300 пунктів.

Разом з тим, банк очікує помірну, нетривалу рецесію в США наступного року. У таких умовах прибуток на одну акцію у списку 500 компаній у середньому становитиме $250. Однак, якщо зростання ВВП складе 2%, прибуток зросте до $271.

Економіка США зросла на 5,2% у третьому кварталі

Бюро економічного аналізу Міністерства торгівлі (BEA) у середу переглянуло дані щодо ВВП США за третій квартал, — повідомляє Reuters. Економіка зросла на 5,2% у річному обчисленні проти раніше озвучених 4,9%. Таких темпів США не було із четвертого кварталу 2021 року.

Проте звіт Міністерства торгівлі аналітики назвали неоднозначним. Підприємства побудували більше складів і накопичили машинне обладнання, але з того часу вищі витрати на позики обмежують можливості компаній. Роздрібні продажі впали вперше за сім місяців у жовтні. Зростання зайнятості сповільнилося минулого місяця, а рівень безробіття зріс до майже дворічного максимуму в 3,9%.

Важливим є і показник витрат споживачів, який був подано в уточненому звіті. Наприклад, ним припадає понад дві третини економічної активності США. У звіті цифри зростання було знижено до +3,6%, з раніше озвучених 4%. Це сталося через скорочення витрат споживачів на фінансові послуги та страхування, а також вживані вантажівки, що, ймовірно, є результатом дефіциту, викликаного страйком працівників United Auto, що недавно закінчився.

Прибутки підприємств після сплати податків збільшилися на $126,2 млрд, або 4,3% (+0,8% у другому кварталі). Доходи фізичних осіб виявилися вищими, ніж спочатку передбачалося, що пояснюється збільшенням заробітної плати. Норма заощаджень була підвищена до 4% із 3,8%.

«ФРС може опинитися у вигідному становищі, – сказав Джеффрі Роуч, головний економіст LPL Financial у Шарлотті, Північна Кароліна. — Інфляція має тенденцію до зниження, споживачі, як і раніше, витрачають, але повільнішими темпами. ФРС може завершити свою кампанію щодо підвищення ставок без особливих проблем для економіки». Втім, ряд експертів все ж таки очікують на рецесію у 2024 році.

На ринку житла США «велика дірка»

Як пише FOX Business, покупці житла у США стикаються з нестачею житлового фонду. «У нас велика дірка, з якої потрібно вибиратися», — вважає головний економіст Realtor.com Даніель Хейл. Експерт очікує, що наступного року забезпеченість житлом у розрахунку на одну родину зросте лише на 0,4%. За таких показників заповнити дефіцит можливо лише через кілька років.

Зараз ціни на житло в США високі, дається взнаки не тільки дефіцит, а й політика ФРС. Довіра забудовників до ринку житла США знижується третій місяць поспіль. «Ми очікуємо, що ціни на житло почнуть знижуватися лише у 2024 році. За підсумками 2023 року, ми розраховуємо на зростання вартості на 1,7%», — сказала Хейл.

Джеймі Даймон: JPMorgan Chase залишить Китай, якщо йому накажуть


Генеральний директор JPMorgan Chase Джеймі Даймон заявив у середу, що банк, яким він керує, готовий вийти з Китаю, якщо буде «відданий наказ з боку уряду США», — цитує фінансиста CNBC. Цю заяву Даймон зробив у рамках саміту DealBook, пояснивши, що такий результат можливий у разі загострення ситуації навколо Тайваню. Банк зараз консультує китайських клієнтів, у тому числі ритейлера швидкої моди Shein та материнську компанію Tiktok ByteDance.

Учора на тему Китаю висловився співзасновник швейцарського гіганта прямих інвестицій Partners Group Holding AG Урс Вітлісбах. Він заявив, що «тліюча геополітична напруженість може спалахнути з непередбачуваною швидкістю», поставивши під загрозу бізнес великих компаній, побудований за десятиліття. Його слова наводить Bloomberg. Вітлісбах навів приклад Citigroup, яка не змогла вийти з дочірньої компанії в Росії після початку військової агресії в Україні. У Китаї приватні інвестиційні компанії вже мають проблеми з різким падінням вартості акцій, політична напруженість також тисне на ринок. «Питання не в тому, чи увійде Китай до Тайваню, а в тому, коли і як», — сказав Вітлісбах.

Коротко

Tesla подала до суду на Шведське транспортне агентство. На думку автомобільного гіганта уряд Швеції обмежує доставку номерних знаків на автомобілі Tesla. Як пише BBC, позов подано в понеділок.


У жовтні продажі новобудов у США знизилися на 5,6%. Ціна золота перевищила $2000 за унцію і знаходиться на максимумі за 6 місяців.

S&P 500 може впасти на 27% з поточного рівня у 2024 році, — вважають експерти BCA Research. На їхню думку, рецесія в американській економіці, на яку всі чекали у 2023 році, неминуче відбудеться у 2024 році. А ось Deutsche Bank у понеділок, навпаки, заявив, що очікує зростання індексу на 12-20% від поточних показників.

Акції Micron Technology — найбільшого в США виробника напівпровідникових елементів комп’ютерної пам’яті — подешевшали під час торгів у вівторок. Інвестори продавали папери, оскільки компанія опублікувала скромний прогноз щодо прибутку та підвищила операційні витрати. За підсумками торгів, вартість паперів вчора впала 2,79%.

Індекс споживчої довіри у США у листопаді збільшився до 102 пунктів, — йдеться у звіті дослідницької організації Conference Board.

30 листопада 2023 року Tesla розпочне перші поставки електричного пікапа Cybertruck.

Запаси нафти в США несподівано зросли на 1,6 млн барелів минулого тижня.


ОПЕК скоротить видобуток нафти на 2 млн барелів на добу з початку 2024 року. Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) прогнозує уповільнення попиту у 2024 році. Це буде пов’язано з тим, що остання фаза пандемічного економічного підйому добігає кінця, підвищується енергоефективність, розширюється парк електромобілів, посилюються структурні чинники.

Читати також:

Економіка США в III кварталі зросла на 4,9%, вище за прогнози

ФРС оцінила економіку США на початку жовтня як стабільну

В очікуванні актуальних даних щодо фінансових ринків та економічної ситуації в США (+Прогнози)

Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “Свіжі дані щодо фінансових ринків та економічної ситуації в США

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *