Наскільки безпечні та екологічні електрокари

Загальносвітова тенденція до декарбонізації змінила вектори подальшого розвитку в автовиробників. У 2022 році світовий продаж автомобілів, обладнаних електрифікованою силовою установкою, досяг 10,2 млн штук, показавши зростання на 65%.

Електромобілі зазвичай звільнені від сплати мит та податків з пасажирської митної декларації. Наскільки безпечними та екологічними є електрокари, і чи стануть вони в перспективі основним типом транспорту?

Світовий ринок електромобілів

За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), у 2022 році у світі було продано понад 10 млн електромобілів. За прогнозом МЕА, у 2023 році продажі зростуть на 35% і досягнуть 14 млн. Якщо у 2020 році частка нових електромобілів на ринку становила 4%, у 2021 – 9%, у 2022 – 14%, то у 2023 році збільшиться до 18%.

Більш ніж половина електромобілів, що знаходяться на дорогах світу, їздять у Китаї. На країну, яка домінує у світовому виробництві акумуляторів, у 2022 році пройшлося 60% світового продажу електромобілів.

«За межами Китаю виробникам оригінального обладнання необхідно пропонувати доступні варіанти за конкурентоспроможними цінами, щоб забезпечити масове впровадження електромобілів», — повідомляє МЕА.

Крім Китаю, найбільш насиченими електромобілями стали ринки Європи та США (25% та 10% відповідно).

У Європі у 2022 році продаж електромобілів зріс на 15%, у США — на 55%. До 2030 року, за прогнозом МЕА, у Китаї продаватиметься 40% усіх електромобілів у світі, США подвоїть свою частку ринку до 20%, Європа збереже свою нинішню частку 25%. Загалом у світі 2022 року було доступно 500 моделей електромобілів, що вдвічі більше, ніж 2018-го.

Суперечки про екологічність або вуглецевий слід

Електрокари називають транспортом майбутнього, що не вимагає палива. Вони замінюють традиційні двигуни внутрішнього згоряння (ДВЗ) більш ефективні електродвигуни, що призводить до скорочення вихлопних газів. Проте, назвати їх на 100% безпечними для навколишнього середовища не можна, і суперечки щодо цього не вщухають. Щоб говорити, наскільки екологічні електромобілі варто знати їхній вуглецевий слід.

Скептики згодні з прихильниками зелених технологій, що двигун електромобіля не виробляє шкідливих викидів в атмосферу. Але при цьому зазначається, що ці шкідливі викиди виробляють електростанції, на яких виробляється та сама електрика для зарядки електрокарів. Також з рахунків скидаються всі викиди під час виробництва самих електрокарів та його серця – акумуляторної батареї.

Враховуючи всі аспекти вуглецевого сліду, що утворюється, експерти висловлюють думку, що електромобіль стає більш екологічним тільки після перших 30-40 тисяч кілометрів пробігу. При цьому, як прихильники, так і противники єдині на думці, що основна мета електромобілів – покращити якість повітря у мегаполісах.

«Хоча глобальні викиди в обох випадках майже однакові, в одному випадку всі викиди виробляються на заводі за багато кілометрів від міста, а в іншому – викиди відбуваються у місті, де люди дихають, і це реально впливає на здоров’я», – зазначає автомобільний інженер Лаурентіно Гутьєррес.

Шкідливі викиди від електростанцій

Згідно з дослідженням BloombergNEF, тренд на електромобілі може спровокувати значне зростання цін на електрику та її дефіцит. Так, прогнозується зростання електроспоживання в усьому світі на 6,8% вже до 2040 року, що відповідає 1350 додатковим ТВтч, необхідним для зарядки електромобілів. Також додаткова електрика знадобиться для видобутку рідкісноземельних металів, що використовуються в батареях. Якщо енергія отримана від спалювання вугілля, електромобіль викидатиме в атмосферу стільки ж вуглекислого газу, скільки автомобіль з ДВС. У найгіршому випадку — ще більше.

За даними дослідників з ЄС, частка викопної енергетики залишається на досить високому рівні – приблизно 67%. При поточному розкладі джерел енергії електромобілі використовують її лише на третину екологічніше, ніж авто з бензиновим двигуном. За такого розкладу використання електромобілів не дасть великого виграшу.

У світі проводилося чимало досліджень про вуглецевий слід електромобілів. У німецькій організації ifo проводили підрахунки вуглецевого сліду Mercedes C 220 та Tesla Model 3. За підсумками у них вийшло, що Tesla виробляє 150-161 грам вуглецю на кілометр, у протиставлення Mercedes – 112 г CO2 на кілометр.

Бельгійські вчені із Transport & Environment проводили аналогічні дослідження для різних країн Євросоюзу. Вони дійшли висновку, що вуглецевий слід залежить на 70% від того, як одержують енергію в країні. Так, наприклад, у Польщі вуглецевий слід від електромобіля становить приблизно 160 грамів на кілометр, проти 200 грамів від бензинового. У Швеції показник вуглецевого сліду набагато нижчий – 30 грамів. Середня цифра вуглецевого сліду по Європі дорівнює 90 грамів на км, це майже вдвічі менше за бензинові авто. Різниця значна, але цифри досить спірні.

У 2016 році в Сінгапурі підраховували вуглецевий слід для Tesla Model S. Комісія залишилася незадоволеною розрахунками, оскільки до уваги були прийняті всі витрати, які необхідні для постачання енергії на зарядку електромобіля. В результаті його визнали не екологічним та занесли до списку шкідливої екології, а власника оштрафували на $10 тис.

Розв’язати проблему можна, якщо отримувати енергію з екологічних джерел: сонячних, вітрових, атомних та гідроелектростанцій.

Викиди від виробництва електромобілів

Оцінюючи рівень впливу електромобіля на екологію, варто звернути увагу на технологію виробництва. Так, за даними консалтингової компанії Ricardo, при виробництві звичайного автомобіля на паливній основі в атмосферу надходить у півтора раза менше шкідливих викидів, ніж при виробництві електромобіля. Приблизно половина викидів посідає етап виробництва акумуляторів.

Багато експертів вже зараз прогнозують ймовірність виникнення дефіциту металів, які використовуються у виготовленні акумуляторів. Як відзначають аналітики Wood Mackenzie, найближчим часом через підвищення випуску електромобілів, попит на метали підвищуватиметься настільки швидко, що постачальникам не вдасться встигати за ним. Оскільки на планеті запаси літію, кобальту та нікелю вичерпуються, їх просто не вистачить, щоб задовольнити майбутній попит автоконцернів. У сучасних акумуляторах вартість літію формує 12–15 % його ціни, а 14 % всього літію, що видобувається, дістається електромобілям. Очікується, що до 2025 року ця частка зросте до 40%.

Крім вуглецевого сліду при створенні акумуляторів, є ще проблема з їхньою утилізацією, яка поки що не стоїть так гостро. Нині переробляються належним чином лише 5% всіх літій-іонних батарей, що виходять з ладу, які застосовуються в електрокарах. Водночас консалтингова компанія Bloomberg New Energy Finance стверджує, що вже до 2025 року кількість батарей для електромобілів перевищить обсяг 3, 4 млн штук. Якщо людство не навчиться грамотно переробляти акумулятори, що містять велику кількість токсичних хімічних речовин, то навколишньому середовищу буде завдано значної шкоди.

На сьогодні про те, щоб законодавчо закріпити за власником електрокара обов’язок повторно використовувати або коректно переробляти акумулятори, замислилися вже уряди Китаю та Євросоюзу, а отже, ця проблема є серйозною, яка потребує негайного вирішення.

Тверді викиди під час експлуатації електрокарів

Електромобілі в силу конструктивних особливостей суттєво важчі за традиційні машини, оснащені ДВС. Причина великої маси електрокарів – вага акумуляторів. За статистикою, вага електромобіля в середньому на 25% перевищує вагу бензинового аналога. Своєю чергою вага транспорту впливає на знос шин, гальм, дорожнього покриття. Не дарма однією з типових скарг власників сучасних електрокарів є скарга на необхідність часто змінювати покришки.

У 2013 році у Хертфордширському університеті було проведено цікаве дослідження. Для експерименту було обрано досить завантажений автомобільний тунель, що пропускає до 50 тис. автомобілів на добу. У ньому встановили детектори, що визначають обсяги твердих частинок, що утворюються внаслідок проїзду автомобілів. В результаті тверді викиди від зношування шин в електромобілів – на 1,5% вище, ніж у бензинових автомобілів, від зношування гальм – на 2%, від зношування дорожнього покриття – на 10%.

При цьому жорсткі викиди аж ніяк не безпечні. Вони призводять до зростання кількості захворювань на астму, всілякі прояви алергічних реакцій, серцеві напади.

Вплив електромагнітних полів на людину

Існує і ще одне пов’язане з електрокарами явище, яке, на думку вчених та дослідників, здатне завдати неабиякої шкоди, цього разу – не екології, а безпосередньо здоров’ю людини. Йдеться про електромагнітне поле, яке створюється в процесі роботи акумулятора.

Тут, головна небезпека не в потужності електромагнітного випромінювання, а той факт, що в електрокарі ця величина вкрай мінлива. Низькочастотне поле в електричному автомобілі змінюється в тисячі разів, і саме ці зміни шкідливо впливають на людський організм: варто звикнути до одного рівня впливу, і воно відразу змінюється. Такі коливання неминуче порушують працездатність організму.

Щоб повною мірою оцінити ступінь небезпеки електромагнітного поля, варто згадати, що електромагнітне тло від електромобіля цілком можна порівняти з випромінюванням, яке отримує машиніст у метро. При цьому представники професій, пов’язаних з електромагнітними явищами, отримують надбавку за шкідливість.

Перспективи електромобільної галузі

Наведені спостереження, результати досліджень та зауваження експертів демонструють, що з електрокарами ситуація виглядає зовсім не так безхмарно. Але це не привід відмовлятися від подальшого розвитку цієї технології.

Розвиток електромобільного транспорту потребує комплексного підходу щодо вироблення «зеленої» електроенергії, екологічно безпечного виробництва акумуляторних батарей, підвищення терміну їхньої служби та подальшої утилізації, а також розвитку відповідної інфраструктури. Поки зазначені прогалини не будуть усунені, говорити про те, що електрокари стануть основним засобом пересування передчасно.

Читати також:

Сім автовиробників збудують 30 тисяч станцій зарядки електромобілів у США

В Каліфорнії до 2035 року заборонять бензинові та дизельні авто

У США з’явиться дорога для підзарядки електрокарів

Американський ринок електромобілів став другим у світі

Американці стали рідше змінювати автомобілі через зростання цін та кредитних ставок

Покупці електрокарів у США втрачають пільги

З 2024 року Kia вироблятиме електромобілі в США

Hyundai має намір побудувати у Джорджії завод з випуску електромобілів



Світлина: fotolia.com/ Petair

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

2 thoughts on “Наскільки безпечні та екологічні електрокари

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *