10 правдивих тез Фукуями: коли і як закінчиться війна РФ проти України

Американський політолог, відомий письменник, професор Стенфордського університету Френсіс Фукуяма розповів про війну Росії в Україні, ймовірність застосування Росією ядерної зброї та ризики застосування штучного інтелекту для майбутнього.

Професор Стенфордського університету Фукуяма був одним із тих, хто відкрито попереджав про ризик початку війни Росії проти України (доречі його нову книгу незабаром буде видано українською мовою — Liberalism and its Discontents).

На основі кількох інтерв’ю Фукуями можна виокремити 10 тез, які дають розуміння коли і як закінчиться війна Росії проти України та чого чекати українцям в найближчому майбутньому.

1. Справжня мета Кремля – знищити українську націю

Путін хоче знищити українців як народ, і якщо для цього доведеться вбити багато українців, він готовий це зробити. Крім того, він також хотів би знищити українську мову, культуру та окрему ідентичність. Минулого року він написав відому статтю, де стверджував, що російський та український народ – це один народ. Тобто він не визнає, що Україна має окрему культурну ідентичність, свої традиції та право на власний суверенітет.

2. Росіяни твердо переконані, що саме вони зазнають нападу

Російське суспільство загалом підтримує дії Кремля, але дії Путіна згодом відгукнуться набагато сильніше, ніж зараз, і негативно позначаться на рівні життя пересічного Іванова, росіяни ще не оцінюють тверезо ступінь військових втрат, які вони зазнають уже на цьому етапі. Мобілізація в Росії налякала багатьох людей, зараз вони вперше усвідомили, що це торкнеться їх всіх. Усі ці речі з часом переважать автоматичну підтримку, яку має лідер, коли розпочинає війну. Так було з російськими війнами у минулому. Росіяни не прощають своїм лідерам поразки у війні. Так було й у 1905 році, і у 1917 році. Люди, які підтримують путінський режим, — це просто ті, кому з різних причин не подобається Захід. Вони можуть бути лівими, як, скажімо, керівництво Венесуели, або правими як у випадку Угорщини.

Підтримка дій Кремля ґрунтувалася на суспільному договорі з росіянами, який обіцяв громадянам стабільність і певне економічне процвітання в обмін на політичну пасивність.

3. Таємний союзник Кремля Китай

Путін є провідним антидемократом у світі, він і китайці сходяться на тому, що демократія слабка, неефективна і занепадає. У Китаї є величезна комуністична партія, яка налічує 90 мільйонів членів. У ній діє міцна внутрішня дисципліна. Там є багато правил щодо того, хто отримує підвищення і як управляється вся державна система. Що стосується Росії такої інституціоналізації державного режиму немає. Все справді крутиться навколо президента та його конкретних рішень. І тому, коли він піде, не зрозуміло, що станеться з РФ, можливо вона підпаде під ще більший вплив Китаю.

4. Чи існуватиме Росія як держава у разі поразки у війні проти України?

Росія виживе – Путін не виживе.

5. Що станеться, якщо Кремль застосує ядерну зброю у війні і яка ймовірність такого розвитку подій

Ніхто не може цього виключати і це не принесе користі Росії. Це не змінить перебіг подій на полі бою, але остаточно підірве підтримку, яку Росія ще має на міжнародній арені. Використання ядерної зброї матиме багато поганих наслідків для самої Росії, тому що радіація – це не те, що можна націлити проти однієї країни, коли підривають бомбу поблизу власної території. НАТО має багато варіантів відповіді на використання ядерної зброї. НАТО не обов’язково має використовувати ядерну зброю як відповідь, але може безпосередньо вступити у війну, атакуючи у відповідь російські цілі як в Україні, так і в Росії (в першу чергу флот).

6. Чому НАТО не втручається зараз, щоб якнайшвидше зупинити цю війну?

НАТО виявляє обережність саме через це ядерне питання. НАТО постачатиме Україні багато ракет більшої дальності, щоб Україна могла вражати цілі в Криму та інших місцях. Цілком можливо, що це станеться у найближчому майбутньому.

7. Чи не витісниться справжній інтелект штучним? Про цифрове «рабство»

Є інший комплекс проблем, найактуальніша з яких пов’язана зі стеженням. Китай — це країна, яка підійшла до цього впритул, і влада Китаю розглядає пандемію як привід для того, щоб поширити спостереження на кожного свого громадянина. Вони здатні збирати дані та сортувати ці дані за допомогою штучного інтелекту в таких масштабах, які нікому не були під силу раніше, потенційно це дає такий ступінь контролю над суспільством, якого не зміг досягти жоден тоталітарний режим у 21 столітті, і це лякає.

8. Як довго триватиме ця війна в Україні. Що може прискорити її завершення?

Дуже важко передбачити перебіг війни. Є дві великі небезпеки. Перший тест чекає на європейську підтримку України в цю зиму. Росія вже фактично припинила постачання природного газу. І я думаю, що з настанням холодів у Європи виникне реальна проблема для того, щоб знайти заміну російському газу. Друга небезпека – переобрання Дональда Трампа. Складність полягає в тому, що підтримка України з боку республіканців у США поступово слабшає. Трамп при цьому знаходиться на іншому боці – він налаштований проросійськи, не проукраїнськи. Очевидно, що якщо він повернеться у 2024 році на пост президента, це може розв’язувати всі проблеми Росії на сьогодні, тому що Трамп має намір вивести США з НАТО. Таким чином, Кремль досягне своїх головних цілей просто завдяки зміні курсу американської політики. Ось чому є вкрай важливим, щоб Україна досягла певного прогресу та перехопила ініціативу на полі бою протягом літа.


9. Буде дуже важливо повернути Україну до нормальної європейської демократичної практики

Фукуяма нагадав, що через війну в Україні відбулася централізація влади. Парламент був відсунутий на другий план, а засоби масової інформації практично всі підконтрольні уряду, — вважає він. Водночас визнав політолог, цей процес, повернення демократії до статусу кво буде складним через «досить сильну концентрацію влади в президентській адміністрації». Після війни Україна буде зовсім іншою», — переконаний Фукуяма.

10. Перейти до перемир’я між Україною та Росією без членства першої в НАТО не вийде

Як написав наприкінці цієї весни Френсіс Фукуяма, ніщо, окрім вступу України до Альянсу, не зупинить війну Росії проти України чи поновлення воєнних дій після будь-якого тимчасового перемир’я.

Популярною темою сьогодні є пошук можливих шаблонів гарантій безпеки поза межами Альянсу. Як одна з потенційних моделей розглядається військова підтримка Сполучених Штатів Америки Ізраїлю, завдяки якій він вистояв упродовж багатьох років у протистоянні з ворогами, але випадки Ізраїлю та України не зовсім аналогічні, що викликає сумніви щодо дієвості подібних гарантій для останньої. Противник України має найбільший у світі ядерний арсенал, тоді як противники Ізраїлю не мають такої зброї. Крім того, Київ, на відміну від Тель-Авіва, сам не має ядерної зброї. Росія, маючи достатньо ресурсів та людей, зможе продовжувати війну і проти озброєної до зубів України, нехтуючи ціною — життями сотень тисяч власних солдат.

До 2024 року Україна перебуватиме у стані війни з РФ 10 років, останні два з яких різко збільшили страждання та розруху.

Довідка

Американський політичний філософ Фукуяма став знаменитим у 90-х, коли спрогнозував майбутнє людства у своїй знаковій книзі «Кінець історії та остання людина». Втім, мегапопулярна тоді, сьогодні ця праця вже вважається утопією, бо відображає надії світу наприкінці XX століття, що зрештою всі держави вважатимуть ліберальну демократію та ринкову економіку пріоритетними для себе. Після того, як XXI століття довело помилковість цього прогнозу — у сьогоднішньому світі існують і створюються нові авторитарні режими, процвітає популізм і починаються війни — Фукуяма випустив свою другу популярну книгу «Ідентичність. Потреба у гідності та політика образи».


Читати також:

Чому люди творять зло і коли людство вигадало війни

Війна до 2025 року? У США планують на 500% збільшити обсяги виробництва боєприпасів для України

Представник ООН: війна в Україні завдає величезних збитків екології

Financial Times: війна в Україні триватиме весь 2023 рік, а ЄС очікує відключення електрики

ISW: війна в Україні не завершиться у 2023 році

«Війна буде довгою та жорстокою»: у Європі попередили, що Росія знову атакуватиме Київ

Посол США в НАТО: «Війна в Україні може стати замороженою»

«Ця війна далека від завершення»: експрезидент США Барак Обама (+Відео)



Джерела: інтерв’ю Френсіса Фукуями виданням Kyiv Post, DW, а також інтерв’ю у травневому матеріалі для American Purpose та в The Atlantic.

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “10 правдивих тез Фукуями: коли і як закінчиться війна РФ проти України

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *